Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jutro pierwsza niedziela wolna od handlu. Nieprawidłowości można zgłaszać do Okręgowej Inspekcji Pracy


Jutro wielki handlowy test – pierwsza niedziela, w której, zgodnie z ustawą, handel jest zakazany. Zakupy będzie można zrobić tylko w piekarniach, cukierniach, kwiaciarniach, na poczcie, dworcu i na stacjach paliw.

Otwarte mogą być też małe sklepy, ale tylko wtedy, gdy za ladą stanie właściciel. Za złamanie zakazu handlu można zapłacić od tysiąca do 100 tysięcy złotych kary. Ustawa, która weszła w życie 1 marca wywołuje wiele pytań i wzbudza wątpliwości. W Olsztynie można je wyjaśnić w Okręgowej Inspekcji Pracy, mówi zastępca Okręgowego Inspektora Pracy Andrzej Słowik: – Można przyjść do nas, mamy dyżury osobiste.

Przez telefon natomiast można poinformować o łamaniu zakazu. – To nie jest telefon do porad prawnych. Służy do zgłaszania interwencji. Dyżurny będzie kontaktował się z inspektorem, który jest w terenie i przekazywał informacje o otwartej placówce. A inspektor będzie podejmował interwencję. – dodaje Andrzej Słowik.

Ten telefon będzie czynny tylko w dni objęte zakazem, od 8.00 do 20.00. Jego numer to tel. 89 524 13 28.

Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek zapowiada, że kontrole będą bardzo intensywne. Handlowcy alarmują, że niektóre przepisy ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele są dla nich niezrozumiałe i nie do końca wiedzą jak je stosować. Minister Łyszczek podkreśla, że w przypadkach nieoczywistych dla handlowców inspektorzy pracy będą udzielali instrukcji i będzie to potraktowane jako kontrola prewencyjna, bez kar.

Zgodnie z ustawą, w tym roku w każdym miesiącu handlowe będą po dwie niedziele – pierwsza i ostatnia, w 2019 roku po jednej w miesiącu, a od 2020 roku handlować będzie można siedem niedziel w roku.  W niedziele będzie mógł otworzyć sklep właściciel, pod warunkiem, że sam stanie za ladą. Handel będzie też dozwolony między innymi w piekarniach, cukierniach, na stacjach paliw, w kwiaciarniach, w placówkach pocztowych, na dworcach, portach lotniczych.

Autor: K. Kantor/IAR
Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ustawa, wolna niedziela
Jeden na jednego, czyli PiS kontra Kukiz’15. Rozmowa o kryzysie w relacjach polsko-izraelskich i spalarni odpadów w Olsztynie

Jeden na Jednego, czyli słowne starcie przedstawiciela partii rządzącej z przedstawicielem opozycji. Gośćmi Andrzeja Piedziewicza byli: Dariusz Rudnik - Prawo i Sprawiedliwość Tomasz Pitura - Kukiz'15...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV