Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Już 420 milionów trafiło do rolników z Warmii i Mazur na poczet dopłat bezpośrednich. Poranne Pytania o pieniądzach dla rolnictwa

Dr Marcin Kazimierczuk – zastępca dyrektora Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Olsztynie. Fot. BSC

Produkcja rolna jest ryzykowna, ale i bardzo potrzebna mówił w Porannych Pytaniach dr Marcin Kazimierczuk, zastępca dyrektora Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Olsztynie.

5 miliardów 300 milionów złotych – tyle do tej pory wypłacono polskim rolnikom z tytułu zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich za 2017 rok. Na Warmii i Mazurach to 420 milionów z puli, która wynosi miliard złotych.

Rolnicy powinni być zadowoleni widząc pieniądze na swoich kontach tak szybko, aby w dobrych cenach kupić środku produkcji na przyszły rok. Zaliczki są częścią dopłat. Rolnik jest przedsiębiorcą uzależnionym od warunków atmosferycznych i jego działalność jest obarczona dużym ryzykiem. Jeszcze w listopadzie na polach stoją uprawy kukurydzy, których nie da się zebrać, ponieważ są tam jeziora i bagna. Rolnicy płaczą nad swoim losem, a zwierzęta będą musiały się posiłkować inną paszą. To jest dowód na to, że rolnictwo powinno być wspierane.

Jak powiedział zastępca dyrektora Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Olsztynie jeśli są wątpliwości dotyczące złożonego wniosku, czy zasadności wypłaty działki takie są zostawiane do sprawdzenia i pieniądze wypłacane są dopiero po 1 grudnia.

Wypłaty zaliczek rozpoczęły się w połowie października, a mają zakończyć się do końca tego miesiąca. Pozostałą pulę pieniędzy rolnicy będą dostawali sukcesywnie od 1 grudnia do końca czerwca 2018 roku. Całkowita pula środków przeznaczona na płatności bezpośrednie wynosi prawie 15 miliardów złotych. Do 20 listopada Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zbiera wnioski od rolników, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych.

Posłuchaj całej rozmowy Marka Lewińskiego z dr. Marcinem Kazimierczukiem.

00:00 / 00:00
Redakcja:K.Piasecka/BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pieniądze, rolnicy, dopłaty
Cztery jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej zostaną dofinansowane

Strażacy ochotnicy z Bredynek, Dobrego Miasta, Olsztynka i Waplewa dostaną w sumie 65 tysięcy złotych z budżetu powiatu olsztyńskiego. Dzięki dotacji, trzy pierwsze jednostki kupią pneumatyczne...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV