Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kalejdoskop najważnieszych wydarzeń regionalnych 2014 roku

Miniony 2014 rok obfitował w wiele ciekawych wydarzeń. Na Warmii i Mazurach pojawiały się zarówno informacje niepokojące jak i te dobre i optymistyczne. Najważniejsze wydarzenia minionego roku wybrał Andrzej Piedziewicz.

Styczeń 2014

FS Favorit Furniture w Szczytnie. Fot. K. Grabowska

Strach przed zakazem tradycyjnego wędzenia wędlin, alarmujące informacje z Korsz oraz likwidacja fabryki mebli w Szczytnie – to tylko niektóre z ważniejszych wydarzeń stycznia 2014 roku na Warmii i Mazurach.

W Szczytnie zapadła decyzja o likwidacji spółki FS Favorit, co pozbawiło pracy ponad 400 osób. Jak mówił wtedy prezes firmy Artur Rokicki, to efekt spadającego eksportu. W tym samym czasie w  Korszach mieszkańcy walczyli o zamknięcie zakładu utylizacji akumulatorów. We krwi części mieszkańców wykryto podwyższony poziom ołowiu. W styczniu podjęto ważne decyzje o budowie południowej obwodnicy Olsztyna. W stolicy Warmii i Mazur zakończyły się również prawnicze spory o możliwość zgłaszania przez mieszkańców projektów uchwał.

Posłuchaj podsumowania roku – styczeń

00:00 / 00:00

Luty 2014

Fot. Ł.Węglewski

Luty zaczął się podsumowaniem problemów z sądową korespondencją. Od początku roku 2014 polski wymiar sprawiedliwości jest obsługiwany przez prywatną firmę, która okazała się nie do końca przygotowana do zadania. Efekt – jak informował na początku lutego prezes Sądu Okręgowego w Olsztynie sędzia Wacław Bryżys – z powodu źle doręczonych zawiadomień należało przełożyć ponad 300 rozpraw, a 14 spraw zdjęto z wokandy.

W lutym doszło również do drugiej zuchwałej kradzieży pieniędzy z bankomatu, poprzez jego wysadzenie w powietrze. Luty to także m.in. gorąca dyskusja o pomniku radzieckiego generała Iwana Czerniachowskiego, określanego mianem kata AK.

Posłuchaj podsumowania roku – luty

00:00 / 00:00

Marzec 2014

Ojciec 3-letniej Lenki. Fot. W. Chromy

Ukraińcy z kijowskiego Majdanu w szpitalach na Warmii i Mazurach, ale i śmierć 3-letniej dziewczynki w szpitalu dziecięcym w Olsztynie – to jedne z najważniejszych wydarzeń marca ubiegłego roku.
3-letnia Lenka z Praslit zmarła na sepsę, wcześniej została odesłana ze szpitalnej izby przyjęć, przyjęto ją dopiero za drugim razem. Wicedyrektor szpitala Barbara Chwała tłumaczyła to wtedy przepełnieniem szpitalnych oddziałów. Śledztwo w sprawie śmierci dziewczynki wciąż trwa.

Z innych wartych zapamiętania wydarzeń marca 2014 jest spór o budowę farmy wiatrowej w Lekitach. Aktywiści  blokowali inwestorowi wjazd na działkę i zarzucali mu, że jednego z nich próbował rozjechać.

Posłuchaj podsumowania roku – marzec

00:00 / 00:00

Kwiecień 2014

Antyterroryści zatrzymali 5 osób odpowiedzialnych o wysadzanie bankomatów w Olsztynie. Fot. policja

Sukces policjantów i tragedia żeglarzy – to jedne z najważniejszych wydarzeń kwietnia ubiegłego roku na Warmii i Mazurach. W kwietniu policjanci zatrzymali 5 osób odpowiedzialnych za wysadzenie w powietrze dwóch bankomatów na terenie Olsztyna. Bandyci ukradli z nich 120 tysięcy złotych.

Również w kwietniu, jacht zahaczył masztem o linię wysokiego napięcia na nieżeglownym szlaku na rzece Cieplicówce na Żuławach Wiślanych. Czworo żeglarzy zginęło. To także problemy powstającego portu lotniczego w Szymanach. Krajowa Izba Odwoławcza unieważniła przetarg na budowę lotniskowego terminala.

Posłuchaj podsumowania roku – kwiecień

00:00 / 00:00

Maj 2014

25 maja 2014 odbyły się wybory do Parlamentu Europejskiego

10-lecie Polski w Unii Europejskiej i bardzo mała frekwencja w wyborach do Europarlamentu – to jedne z najważniejszych wydarzeń maja ubiegłego roku. Na to, by pójść do urn i wybrać eurodeputowanych, zdecydowało się niespełna 20 procent mieszkańców Warmii i Mazur. Politolodzy tłumaczą to niewielką wiedzą o europarlamencie, ale częściowo winę mogą też ponosić zmiany siedzib i granic niektórych obwodów głosowania. Na ten fakt tuż po wyborach zwracał uwagę sędzia Waldemar Pałka, wiceprzewodniczący okręgowej komisji wyborczej w Olsztynie.

Maj to również wyrok w sprawie okrutnego zabójstwa niepełnosprawnego Piotr Gruszczyńskiego na olsztyńskich Nagórkach. Mężczyznę zabiła jego partnerka, jej kochanek i jego kolega. Dwoje z nich dostało kary dożywotniego więzienia, jednak kilka miesięcy później sąd apelacyjny obniżył je do 25 lat więzienia.

Posłuchaj podsumowania roku – maj

maj
00:00 / 00:00

Czerwiec 2014

Wypadek Antonowa na olsztyńskich Dajtkach. Fot. policja

Kolejny wypadek lotniczy na Dajtkach, bardzo udany 71. Rajd Polski i publikacja wyników matur – to najważniejsze wydarzenia czerwca ubiegłego roku na Warmii i Mazurach. Przy podejściu do lądowania na olsztyńskim lotnisku w Dajtkach rozbił się samolot. Zawinili piloci, ale po raz kolejny pojawił się problem wycinki zbyt wysokich drzew rosnących na podejściu do lotniska.

Czerwiec to również publikacja zbiorczych wyników matur. W całej Polsce poszło źle, ale województwo warmińsko-mazurskie znalazło się na drugim miejscu od końca. Matury w maju zdało tylko 68 procent uczniów. Gorzej niż na Warmii i Mazurach wypadli jedynie uczniowie z województwa zachodniopomorskiego.

Posłuchaj podsumowania roku – czerwiec

00:00 / 00:00

Lipiec 2014

Otwarcie Parku Centralnym w Olsztynie. Fot. A.Socha

Uprawomocnienie listy wierzycieli spółki Remedium Doradcy Finansowi, problemy Banków Żywności i otwarcie Parku Centralnego w Olsztynie – to najważniejsze wydarzenia lipca ubiegłego roku.

Jak ogłosił sąd, Remedium ma prawie 500 wierzycieli, którym jest winne 37 milionów złotych. Nie wiadomo, ile uda się odzyskać. W lipcu puste były też magazyny Banków Żywności. Powodem było przesunięcie o rok uruchomienia nowej edycji unijnego programu pomocy żywnościowej PEAD – tłumaczył w lipcu dyrektor olsztyńskiego banku żywności Piotr Koprucki. Na szczęście ta sytuacja znacznie poprawiła się jesienią.

W lipcu w Olsztynie otwarto Park Centralny, zagospodarowując chaszcze w samym sercu miasta. Choć jeszcze niedokończony, mieszkańcom bardzo się spodobał. Lipiec to także wyrok nakazujący Izbie Celnej w Olsztynie wypłatę odszkodowania byłej pracownicy za nękanie w pracy. Ten wyrok został później uchylony do ponownego rozpatrzenia.

Posłuchaj podsumowania roku – lipiec

00:00 / 00:00

Sierpień 2014

Rolnicy nie moli sprzedać owoców i warzyw z powodu rosyjskiego embarga. Fot. A. Skrago

Prokuratura zaczyna przyglądać się Stomilowi Olsztyn – od tego zaczynamy przegląd wydarzeń sierpnia ubiegłego roku na Warmii i Mazurach. Pojawiły się podejrzenia, że były zarząd klubu źle dysponował finansami, narażając Stomil na straty. Śledztwo zaczęło się w sierpniu i jeszcze trwa.

Sierpień to również bardzo złe wiadomość dla rolników i branży spożywczej. Rosja wprowadziła embargo na żywność m.in. z całej Unii Europejskiej. Na Warmii i Mazurach może to być dotkliwe szczególnie dla producentów owoców oraz mleka – komentował na gorąco Jan Heichel, prezes warmińsko-mazurskiej Izby Rolniczej. Poza tym w sierpniu w okolicach Barczewka odkryto pozostałości XIV-wiecznego grodziska. Odkrycie określono mianem „Warmińskich Pompei”.

Posłuchaj podsumowania roku – sierpień

00:00 / 00:00

Wrzesień 2014

Fot. Łukasz Węglewski

Wrzesień zaczął się szkołą i odblaskami. 1 września 2014 roku weszły w życie przepisy nakazujące pieszym noszenie odblasków poza terenem zabudowanym. Warmińsko-mazurscy policjanci przekonują, że to niezbędne. Odblask może zmniejszyć ryzyko potrącenia przez samochód.

Wrzesień to także kolejne alarmujące informacje z Korsz, gdzie tym razem wykryto przekroczony dopuszczalny poziom stężenia ołowiu w warzywach, hodowanych w przydomowych ogródkach.

We wrześniu w Olsztynie zaczęły się również poważne utrudnienia w południowej części miasta, związane z budową linii tramwajowej. A korki na ulicy Sikorskiego dodatkowo zwiększyło otwarcie nowej olsztyńskiej galerii handlowej.

Posłuchaj podsumowania roku – wrzesień

00:00 / 00:00

Październik 2014

Lekarze chcą wykorzystać komórki macierzyste w terapii stwardnienia zanikowego bocznego. Fot. A. Piedziewicz

Pierwszy sukces olsztyńskich lekarzy walczących ze stwardnieniem zanikowym bocznym – to jedno z najważniejszych wydarzeń października 2014 roku na Warmii i Mazurach. Lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego podzielili się pierwszymi wynikami badań nad nowatorską metodą leczenia lub przynajmniej zatrzymania postępów stwardnienia zanikowego bocznego, choroby obecnie nieuleczalnej. Próbują walczyć z nią za pomocą komórek macierzystych. Słowa sukces na razie unikają, ale jak mówił w październiku prof. Wojciech Maksymowicz, dziekan wydziału nauk medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, pierwsze wyniki u 11 pacjentów wyglądają obiecująco.

Październik to również m.in. otwarcie w Olsztynie odrestaurowanego Tartaku Raphaelsonów. A w polityce koniec struktur Twojego Ruchu, czyli partii Janusza Palikota na Warmii i Mazurach.

Posłuchaj podsumowania roku – październik

00:00 / 00:00

Listopad 2014

Wybory samorządowe. Fot. Ł. Węglewski

Listopad był – mimo pory roku – bardzo gorący. 16 listopada 2014 roku odbyły się wybory samorządowe. Nie dość, że zawiódł system informatyczny i na wyniki trzeba było czekać dłużej, niż się spodziewaliśmy, to po ich publikacji pojawiło się zaskoczenie. Wybory do sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego wygrało Polskie Stronnictwo Ludowe, co wywołało złośliwe komentarze m.in. ówczesnego wicemarszałka województwa Jarosława Słomy z Platformy Obywatelskiej. Ale już sama kampania wyborcza była gorąca. Było sporo nowych inwestycji, niekoniecznie całkowicie skończonych.

Był też spór o sprawę Czesława Małkowskiego, byłego prezydenta Olsztyna, oskarżonego o molestowanie seksualne i gwałt, który znów wystartował. Przeszedł do drugiej tury, ostatecznie przegrał, ale liczbą zaledwie nieco ponad 500 głosów. Końcówka listopada to także wizyta agentów Centralnego Biura Antykorupcyjnego w warmińsko-mazurskim urzędzie marszałkowskim. Pod zarzutem korupcji zatrzymano dyrektora jednego z departamentów oraz dwóch olsztyńskich przedsiębiorców, śledztwo wciąż trwa.

Posłuchaj podsumowania roku – listopad

00:00 / 00:00

Grudzień 2014

Były prezydent Olsztyna Czesław Jerzy Małkowski. Fot. archiwum RO

W końcówce ubiegłego roku nie brakowało interesujących wydarzeń. Grudzień przyniósł informację o przedawnieniu się części zarzutów wobec byłego prezydenta Olsztyna Czesława Małkowskiego. Jego sądowy proces trwa już ponad 3 lata.

W grudniu skończyła się również inna dość długa sprawa – była dyrektorka Szpitala Wojewódzkiego w Olsztynie została skazana na 2 lata więzienia w zawieszeniu i karę grzywny za to, że na koszt firmy farmaceutycznej wybrała się na egzotyczną wycieczkę. Grudzień to także nerwowe obserwacje zniżkującego kursu rosyjskiego rubla, który negatywnie odbił się na obrotach polskich przygranicznych sklepów. A sama końcówka grudnia to spór lekarzy rodzinnych z ministerstwem zdrowia. Część lekarzy twierdzi, że dodatkowe pieniądze przyznane przez rząd nie rekompensują im dodatkowych obowiązków. Do końca roku na Warmii i Mazurach kontrakty z NFZ podpisała jedynie nieco ponad połowa lekarzy rodzinnych.

Posłuchaj podsumowania roku – grudzień

00:00 / 00:00

(apiedz/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wydarzenia, podsumowanie roku, rok 2014
Polityczne podsumowanie roku

"To był trudny czas" - tak polscy politycy oceniają mijający rok. Dla niektórych z nich był to rok afer, konfliktów i zmarnowanych szans. Dla innych to...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV