Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kalendarze więzienne w Muzeum Nowoczesności

 

Fot. mok.olsztyn.pl

Stali bywalcy i przypadkowi goście zakładów penitencjarnych zmagają się z czasem, który zazwyczaj zwalnia jak w prozie Schulza, tworzy dodatkowe, tajemne odnogi miesięcy i tygodni. Jest to wystawa liczydeł długich chwil.

W życiu skazanych spełniają one wielorakie funkcje: są aktywizacją, dają możliwość udziału w kampaniach społecznych, integrują środowisko – jakkolwiek to brzmi – na pierwszy rzut oka, a czasem nawet promują Służbę Więzienną.

Więcej o ekspozycji mówi Jacek Moczulski – wieloletni kierownik działu penitencjarnego Zakładu Karnego w Barczewie oraz Oddziału Zewnętrznego w Kikitach:

Wystawa została zorganizowana z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości Polski. Chcieliśmy pokazać upływ czasu, który w więzieniu płynie nieco inaczej.

Na ekspozycji zobaczymy też kalendarze przedwojenne:

Przed wojną straż więzienna wydała 3 kalendarze, pierwszy w 1927 roku, a ostatni w 1929 roku. Jeszcze wcześniej kalendarze miały formę broszur, leksykonów.

Wystawę  można oglądać do 17 maja w Muzeum Nowoczesności w Olsztynie.

 

Autor: M. Szczygło
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kultura, więzienie, kalendarze
Sąd skazał policjanta z Olsztynka za śmiertelne potrącenie motocyklisty

Policjant z Olsztynka skazany na rok więzienia w zawieszeniu na 2 lata za śmiertelne potrącenie motocyklisty. Do tragedii doszło we wrześniu 2015 roku, gdy funkcjonariusz jechał...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV