Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kaliningradczycy wolą Trójmiasto

Tomasz Omański (na zdjęciu) założył w Kaliningradzie Polskie Centrum Kultury i portal informacyjny polska-kalingrad.ru, fot. M. Sochacki

Zaostrzone od 1 lipca zasady wydawania wiz, kolejki na granicy, niewielka liczba bezpośrednich połączeń komunikacyjnych – to powody, dla których mieszkańcy Obwodu Kaliningradzkiego są w Olsztynie stosunkowo rzadkimi gośćmi.

Mieszkający od ponad 20 lat w Rosji Tomasz Omański – założyciel Polskiego Centrum Kultury w Kaliningradzie i właściciel portalu informacyjnego polska-kaliningrad.ru mówi, że najczęściej wybieranym przez kaliningradczyków kierunkiem podróży jest Trójmiasto.

Według Omańskiego, Olsztyn ma potencjał, ale musi spełnić jeszcze kilka warunków. Jednym z nich jest lepszy dojazd. Teraz Olsztyn jest tylko przystankiem dla kilku w tygodniu autobusów na trasie Kaliningrad – Warszawa. Szansą na ożywienie ruchu między Kaliningradem a Olsztynem byłaby oferta podobna do tej, jaką wspólnie z MSZ wystosowały do Białorusinów władze Białegostoku czyli „wiza za operę”.

Tomasz Omański, który był gościem Popołudniowego Programu Radia Olsztyn, krytycznie odniósł się też do zaostrzonych zasad wydawania wielokrotnych wiz turystycznych mieszkańcom obwodu kaliningradzkiego. Od 1 lipca Polska żąda od Rosjan dokumentów, potwierdzających ich pobyt w hotelach czy sanatoriach w czasie poprzednich wyjazdów. Zdaniem Omańskiego ograniczanie liczby przyjezdnych Rosjan odbędzie się ze stratą dla Polski.

Posłuchaj rozmowy Mirosława Sochackiego z Tadeuszem Omańskim

00:00 / 00:00

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Rosja, obwód kalingradzki
Robert Torenc: granica to żywy organizm

Na polsko-rosyjskich przejściach granicznych wprowadzono mniej restrykcyjne odprawy osób przejeżdżających przez granicę do 10 razy w miesiącu – potwierdził w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn Robert Torenc,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV