Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kampania wyborcza, zwrot wraku Tu-154M i kontrowersyjna wystawa w Galerii Dobro. O tym w audycji My, Wy, Oni

Ostatni tydzień samorządowej kampanii wyborczej, decyzja Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy ws. wraku samolotu Tu-154M i kontrowersyjna wystawa w olsztyńskiej Galerii Dobro – to były tematy audycji My, Wy, Oni.

Gośćmi Marka Lewińskiego byli:

  • Wojciech Fijałkowski – Polskie Stronnictwo Ludowe,
  • Sławomir Kmieć – Nowoczesna,
  • Janusz Prucnal – Kukiz’15,
  • Jarosław Słoma – Platforma Obywatelska,
  • Dariusz Rudnik – Prawo i Sprawiedliwość.

Radni PiS, a także poseł tego ugrupowania Jerzy Małecki zawiadomili prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa.
Miałoby polegać na „publicznym znieważeniu godła oraz obrazie uczuć religijnych”. Na wystawie Galerii Dobro – na dwóch obrazach – pojawiły się falliczne kształty. Na jednym, w połączeniu z wizerunkiem kobiety na krzyżu oraz drugim z orłem wywołującym skojarzenia z polskim godłem. Na konferencji prasowej radni PiS podnosili, że to prezydent Olsztyna odpowiada za to, co dzieje się w placówkach Miejskiego Ośrodka Kultury.

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło rezolucję wzywającą Rosję do zwrotu Polsce wraku samolotu Tu-154M, który w 2010 r. rozbił się pod Smoleńskiem.
Rezolucja stwierdza m.in., że na podstawie załącznika 13 Konwencji Chicagowskiej, od państwa, w którym doszło do wypadku, wymaga się zwrotu wraku oraz innych materiałów dowodowych, państwu w którym statek powietrzny był zarejestrowany, po tym, jak badanie technicznych przyczyn katastrofy zostanie zakończone. A to stało się w styczniu 2011 r. (wraz z opublikowaniem raportu MAK – PAP) – podkreślono.

– Ciągła odmowa zwrotu wraku i innych dowodów ze strony władz Rosji, stanowi nadużycie prawa, wzmogła też po stronie polskiej spekulacje, że Rosja ma coś do ukrycia – czytamy w rezolucji. Rezolucja zawiera wezwanie Federacji Rosyjskiej do: zwrotu wraku bez dalszej zwłoki w sposób, który zapobiegnie dalszej degradacji materiału dowodowego, odpowiednie zabezpieczenie wraku do tego czasu, oraz powstrzymanie się od działań, mogących zostać uznanych za bezczeszczenie miejsca katastrofy.

Rezolucja została oparta na raporcie posła sprawozdawcy Pietera Omtzigta z Holandii, który opracował ją na podstawie opinii dwóch ekspertów prawa międzynarodowego – Timothy Brymera z Wielkiej Brytanii i Pablo Mendesa de Leona z Hiszpanii. Po przeanalizowaniu stanu faktycznego i prawnego wskazali oni, że w świetle konwencji chicagowskiej, wrak powinien zostać zwrócony Polsce.

Ostatnia prosta kampanii wyborczej przed wyborami do samorządu terytorialnego.
Politycy ocenili dotychczasowy przebieg kampanii wyborczej oraz kontrowersyjnych kandydatów na prezydentów miast: Hannę Zdanowską w Łodzi, która została prawomocnie osądzona oraz Czesława Jerzego Małkowskiego, którego proces ciągnie się od lat.

Posłuchaj audycji My, Wy, Oni

00:00 / 00:00

 

Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w WY, my, oni, Jarosław Słoma, Dariusz Rudnik, Wojciech Fijałkowski, Janusz Prucnal
Mamy pomysł na rozwiązanie problemów komunikacyjnych w mieście – przekonywali kandydaci PiS na radnych Olsztyna

Na Zatorzu w kulminacyjnym momencie piątkowych korków odbyła się konferencja prasowa kandydatów PiS na radnych Olsztyna. Krzysztof Narwojsz, kandydujący właśnie m.in. z Zatorza przekonywał, że ma...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV