Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 27 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kanon kulturowy Warmii i Mazur

Fot. Jan Ostrowski

Z inicjatywy Wspólnoty Kulturowej Borussia powstaje Kanon kulturowy Warmii i Mazur.

20 stycznia rusza plebiscyt, w którym będą mogli wziąć udział wszyscy mieszkańcy Warmii i Mazur. Zapraszam Państwa do wysłuchania rozmowy z prof. Robertem Trabą i Kazimierzem Brakonieckim – założycielami olsztyńskiej Borussii, która w tym roku obchodzi jubileusz 25-lecia działalności.

Skąd pomysł na kanon regionalny? Jak ma się ten kanon do kanonu narodowego? Dlaczego powstaje teraz? Jakie są kryteria wyboru? I kto ma szanse znaleźć w pierwszej dziesiątce?

Do wysłuchania audycji zaprasza Alicja Kulik

00:00 / 00:00

………………………………………………….

prof. Robert Traba

„Każda geograficzna przestrzeń, by nie stać się tylko administracyjnym śladem na mapie, kulturowo amorficznym terytorium, potrzebuje znaków i symboli, przez które będziemy się z nią identyfikować i które nadadzą jej kulturowy sens. Czerpanie z tradycji regionu pozwala nam, kolejnym pokoleniom mieszkańców Warmii i Mazur, lepiej zadomowić się w naszych małych ojczyznach.

Dziedziniec zamku w Olsztynie. Fot. Łukasz Węglewski

Przez ostatnie 70 lat, od końca II wojny światowej, cały czas tę tradycję kształtujemy – dopowiadamy i na nowo tworzymy. Powstanie w 1999 roku nowych województw daje poczucie, że wreszcie w perspektywie następnych pokoleń ukształtowane zostały stabilne regiony. W takim kształcie terytorialnym województwo warmińsko-mazurskie istnieje po raz pierwszy. Nie tylko Elbląg, lecz również Iława czy Lubawa nie należały historycznie ani do Warmii, ani do Mazur. Fakt, że należą do województwa warmińsko-mazurskiego nie jest żadną wyjątkowością.

Eksponaty dotyczące życia i twórczości Mikołaja Kopernika. Fot. Łukasz Węglewski

Pewna hybrydyczność, różnorodność istnienia subregionów w otoczeniu jednej dominującej krainy to raczej reguła w polskim i europejskim doświadczeniu. W końcu przecież także Mazury i Warmia były niegdyś osobnymi krainami.

Tworząc wspólny organizm administracyjny – województwo warmińsko-mazurskie – nadajmy mu nowy sens. Kreujmy tradycję, która pozwoli nam, wszystkim mieszkańcom województwa, identyfikować się z jego różnorodną kulturą i historią.

Jedną z dróg wykreowania/wzmocnienia nowej tożsamości regionalnej jest wybór KANONU KULTUROWEGO WARMII i MAZUR.”

Kanał Elbląski – pochylnia Jelenie. Fot. Łukasz Węglewski

Grunwald – Pole Bitwy. Fot. Łukasz Węglewski

(akul/łw)

 

 

 


 

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Małe Ojczyzny, Alicja Kulik
Zabawa kiedyś i dziś

Iwona Pavlović mówi, że im lepiej poznamy w tańcu swoje słabe i mocne strony, tym lepiej będzie nam razem w życiu. Tylko ostatnio, jakby mniej okazji,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV