Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kardynał Nycz na uroczystościach w sanktuarium w Lubawie

Figurka Matki Bożej Lipskiej

W sanktuarium Matki Bożej Lipskiej w Lubawie trwa odpust Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, w którym co roku uczestniczy kilkanaście tysięcy wiernych.

Odpustowi połączonemu z osiemsetną rocznicą chrztu Lubawy przewodniczy metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz. W roku 1969 roku figurkę Matki Bożej Lipskiej, podczas uroczystości odpustowych, koronował kardynał Stefan Wyszyński, a w 1994 roku uroczystościom w Lipach przewodniczył Prymas Polski, kardynał Józef Glemp.

Lipy to miejscowość,w której, według podań, objawiła się Matka Boska. W czasach pogańskich prawdopodobnie był tu święty gaj. Po przyjęciu chrześcijaństwa narodził się w tym miejscu kult maryjny. Matka Boża Lipska jest patronką rolników. Ostatnio sanktuarium w Lipach staje się również sanktuarium życia poczętego.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

00:00 / 00:00

Fot. Marek Lewiński

Tegoroczne uroczystości są głównymi obchodami jubileuszu 800-lecia chrztu Lubawy. Taką symboliczną nazwę nosi przyjęcie chrztu przez ówczesnego władcę grodu, Surwabuno z rąk papieża Innocentego III już na początku XIII wieku.

Fot. Marek Lewiński

Religijne święto w Lubawie rozpoczęło się w kościele farnym, skąd wierni przeszli w procesji z figurką Matki Bożej Lipskiej do sanktuarium w Lipach. Tam odbyła się suma odpustowa z udziałem metropolity warszawskiego kardynała Kazimierza Nycza. Metropolita Kazimierz Nycz odprawił również nieszpory, a następnie poprowadził tradycyjną 3-kilometrową procesję, podczas której cudowna figurka Matki Bożej Lipskiej przeniesiona została ze świątyni do miejsca objawień w pobliskich Lipach. Tam kardynał odprawił mszę świętą i wygłosił homilię.

Fot. Marek Lewiński

Fot. Marek Lewiński

Sanktuarium maryjne w Lubawie to jedno z najstarszych miejsc kultu maryjnego w Polsce. Pierwsza historyczna wzmianka o ośrodku maryjnym w tym miejscu pochodzi z XIV wieku. Lokalne opowieści mówią, że w Lipach, czyli w pogańskich miejscach kultu, Matkę Boską czczono już w czasie działalności Christiana. Według legendy, Christian miał zdecydować, że ukazująca się na drzewie w Lipach figurka Matki Bożej została umieszczona w kościele w Lubawie i raz w roku przenoszona właśnie do miejsca objawienia.

Fot. Marek Lewiński

Obchody potrwają do niedzieli (3 lipca). Wtedy zaplanowano między innymi mszę dla chorych i rozpoczęcie kanonicznego procesu beatyfikacyjnego służebnicy bożej Magdaleny Mortęskiej. Co ciekawe, parafia w Lubawie należy już do diecezji toruńskiej. Tak jest ze względu na uwarunkowania historyczne. Od pokoju toruńskiego, czyli od 1466 roku, Lubawa wraz z okolicą należała do Polski aż do I rozbioru.

 

(wch/mlew/bsc/kpias)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w religia, kościół, sanktuarium, Lubawa
Gietrzwałd: rocznica objawień

Mija 139 lat od pierwszych objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie. - Pierwsze objawienie było dokładnie 27 czerwca 1877 roku i było związane z eucharystią - przypomina...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV