Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Karol Karski: Wolność Internetu jest zagrożona

Prof. Karol Karski. Fot. archiwum Radia Olsztyn.

ACTA 2 to dyrektywa, która wprowadza prewencyjną cenzurę w Internecie. Gdyby weszła w życie, to nasz Internet upodobniłby się do chińskiego – powiedział w Porannych pytaniach europoseł Prawa i Sprawiedliwości, kwestor Parlamentu Europejskiego – prof. Karol Karski.

Na spotkaniu unijnych ambasadorów w Brukseli Polska wyraziła sprzeciw wobec propozycji przyjęcia dyrektywy w sprawie prawa autorskiego na rynku cyfrowym, nazywanego potocznie jako ACTA 2. Polską pozycję poparły też m.in. Holandia, Finlandia, Włochy i Luksemburg. Zdaniem prof. Karskiego dyrektywa wprowadza prewencyjną cenzurę.

W sytuacji, gdyby dyrektywa weszła w życie, byliby specjalni pracownicy zatrudniani przez portale internetowe, którzy by wstępnie oceniali zgodność z prawem treści, które tam są publikowane. Oczywiście tutaj jest wymóg, aby to czynili pod kątem prawa autorskiego i praw pokrewnych, czyli tych praw przynależnych wydawcom. Natomiast w takiej sytuacji, gdyby już oni istnieli, funkcjonowali i byli zatrudnieni tak, żeby czynili to pod kątem innych przepisów – także miękkich, np. z kategorii wymogów poprawności politycznej.

W Parlamencie Europejskim Polsce udało się zablokować pakiet mobilności. Ponowne prace przewidziane są na lipiec tego roku. Karol Karski podkreślił, że posłowie Prawa i Sprawiedliwości przygotowali około 1000 z 1300 poprawek do dokumentu. Sprawa dotyczy pracowników delegowanych do usług transportowych wykonywanych transgranicznie, którymi są kierowcy TIR-ów. Polska posiada dominującą pozycję wśród przewoźników w Unii Europejskiej.

W tym tygodniu w Brukseli w Komisji ds. Rolnictwa został przyjęty pakiet rolny, w którym jest wiele korzystnych rozwiązań dla polskich rolników.

Przyjęto m.in. rozwiązanie zakładające zrównanie dopłat bezpośrednich do tych obowiązujących w Europie Zachodniej. Jest to odejście od modelu, z którym się borykamy od Traktatu Akcesyjnego. Pakiet rolny dotyczy przyszłej perspektywy finansowej, nad którą trwają negocjacje. Jest to akt całościowy dotyczący utrzymania wspólnej polityki rolnej.

Europoseł Karski zaznaczył, że głosowanie udało się wygrać także dzięki głosom posłów krajów tzw. starej unii, którzy rozumieli konieczność zachowania wspólnej polityki rolnej.

Do wysłuchania rozmowy z prof. Karolem Karskim zaprasza Krzysztof Kaszubski

00:00 / 00:00

Autor: K.Kaszubski
Redakcja: Ł.Węglewski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w polityka, Poranne Pytania, Krzysztof Kaszubski, eurowybory
Marcin Kulasek: Nie wykluczamy koalicji z PO w jesiennych wyborach do parlamentu

Nie czujemy się pominięci w Koalicji Europejskiej – przekonywał w Porannych pytaniach Marcin Kulasek, sekretarz generalny Sojuszu Lewicy Demokratycznej. SLD idzie do wyborów jako część koalicji,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV