Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 29 °C pogoda dziś
JUTRO: 28 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Każdy powód jest dobry aby rzucić palenie

Prezent od Fundacji Zdrowe Płuca. Fot. A. Minkowska

Z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia szpital pulmonologiczny w Olsztynie otrzymał nowy sprzęt. Aparat do EKG oraz dwie strzykawkowe pompy infuzyjne to prezent od Fundacji Zdrowe Płuca.

Sprzęt medyczny będzie służył pacjentom oddziałów onkologii i drugiego pulmonologicznego – powiedziała Radiu Olsztyn dyrektorka szpitala Irena Petryna.

00:00 / 00:00

Dyrektor szpitala Irena Petryna przekazuje prezent. Fot. A. Minkowska

Co drugi pacjent olsztyńskiego szpitala pulmonologicznego jest diagnozowany w kierunku raka płuc. Jednak palenie papierosów prowadzi także do wielu innych śmiertelnych chorób – przypomina doktor Anna Doboszyńska, wojewódzka konsultant do spraw pulmonologii.

00:00 / 00:00

Zdrowie zamiast nikotyny. Fot. A. Minkowska

Osoby palące częściej umierają z powodu chorób układów oddechowego i krążenia, miażdżycy, zawału serca czy udaru mózgu. Rak płuc jest najczęstszą przyczyną śmierci Polek. Z kolei rak pęcherza moczowego występuje 10 razy częściej u osób palących niż niepalących – dodaje dr Anna Doboszyńska.

W Polsce papierosy pali co trzecia osoba. Walka z nałogiem nie jest łatwa, ale wielu osobom się to udaje. Pan Henryk palił prawie 30 lat. Nałóg rzucił 15 lat temu, kiedy był w szpitalu. Jego zdaniem, aby przestać palić każdy powód jest dobry – wystarczy tylko tego chcieć

00:00 / 00:00

Palenie Chochoła Palacza. Fot. A. Minkowska

Z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia w olsztyńskim szpitalu pulmonologicznym licealiści mogli wysłuchać wykładu na temat szkodliwości palenia. Po prelekcji doktor Anny Doboszyńskiej, w obecności przedstawicieli szpitala i młodzieży, spalono Chochoła Palacza, który symbolizował zerwanie z nałogiem.

00:00 / 00:00

Dym nikotynowy składa się z prawie 4 tysięcy związków chemicznych, w tym z ponad 40 rakotwórczych. Na choroby związane z paleniem papierosów co roku na świecie umiera około 5 milionów osób. (ami/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w papierosy, palenie
Kierowca tira dorabiał przemycając papierosy

Prawie 80 tysięcy złotych warte są papierosy zarekwirowane przez straż graniczną w powiecie węgorzewskim. Niedaleko Pozezdrza funkcjonariusze zatrzymali do kontroli ciężarówkę. W części sypialnej kabiny znaleźli...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV