Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kaziuki-Wilniuki po raz 33. odwiedziły miasta Warmii i Mazur

Kaziuki-Wilniuki w Olsztynie. Fot. Łukasz Węglewski

To jeden z najstarszych festiwali kultury, tradycji, zwyczajów, obrzędów i gwary wileńskiej na obecnych ziemiach Polskich. Na Warmii i Mazurach odbyły się Kaziuki-Wilniuki. Koncertom towarzyszyły Jarmarki Wileńskie z regionalnymi potrawami i rękodziełem. Koncerty i jarmarki odbyły się w kilku miastach: w Kętrzynie, Olsztynie, Szczytnie, Lidzbarku Warmińskim i Bartoszycach.

Festiwal jest organizowany od 33 lat. Jest to święto Polaków zamieszkałych na Wileńszczyźnie i tych, którzy po traumie wojennej znaleźli swoje miejsce w naszym regionie. Co roku, od trzydziestu lat, na początku marca, do Olsztyna przybywają zespoły folklorystyczne z Litwy i nie tylko na tradycyjny już Koncert Kaziukowy. Impreza ma stałą publiczność, a sale koncertowe nierzadko są wypełnione do ostatniego miejsca.

00:00 / 00:00

– Początkowo były to spotkania z mieszkańcami, którzy pamiętali Wileńszczyznę z lat młodości. W 1990 roku nawiązaliśmy współpracę z Kurierem Wileńskim i od tego czasu najpiękniejsze zespoły, dziennikarze, twórcy ludowi przyjeżdżają na ziemię warmińsko-mazurską, aby spotkać się z rodziną, Polakami. –  wspomina Jolanta Adamczyk – dyrektor Lidzbarskiego Domu Kultury, który jest współorganizatorem i koordynatorem imprezy. – Dzięki tej imprezie zachowaliśmy gwarę wileńską, kuchnię, plamy niepowtarzalne, które starszym przypominają zapach łąk wileńskich, a młodych uczą kultury kresowej.

Z kresowiakami Polskie Radio Olsztyn rozmawiało także o sytuacji Polonii na Litwie. Według Jadwigi Podmostko, dziennikarki Kuriera Wileńskiego, Polacy nie spotykają się z wrogością. – Nikt nas z chodników nie spycha. – mówiła. Twierdzi jednak, że zamarła dyskusja m.in. na temat zwrotu ziem, które niegdyś należały do Polaków. – Tylko 35% Polaków, mieszkańców Wilna, odzyskało swoją ojcowiznę.

00:00 / 00:00

Kaziuki-Wilniuki są organizowane w nawiązaniu do jarmarku odpustowego w Wilnie, który odbywa się od ponad 400 lat. Jego historia sięga początku XVII wieku, kiedy na ołtarze wyniesiono królewicza Kazimierza. Papież Urban III zezwolił na obchody rocznicowe z racji uznania św. Kazimierza za patrona Litwy. Święty Kazimierz (1458-1484) – wnuk Władysława Jagiełły, a syn Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki – od najmłodszych lat odznaczał się wielką wrażliwością i pobożnością. Wiosną 1483 r. przybył na Litwę, gdzie otrzymał urząd podkanclerza litewskiego. Wiódł życie na poły zakonne: nosił włosiennicę i pościł, wiele czasu spędzał na modlitwie. Zmarł 4 marca.

……………………………………

 Program 33. Festiwalu Kaziuki – Wilniuki

 • Kętrzyn – 3 marca, godz. 17 (sala widowiskowo-sportowa)
 • Olsztyn – 4 marca, godz. 11 (Auditorium Maximum)
 • Szczytno – 4 marca, godz. 17 (Miejski Dom Kultury)
 • Lidzbark Warmiński – 5 marca, godz. 12 (Lidzbarski Dom Kultury) – Wielka Gala Kaziukowa!
 • Bartoszyce – 5 marca, godz. 17 (Bartoszycki Dom Kultury)

Występują:

 • Zespół Tańca Ludowego PERŁA z Niemenczyna (Litwa)
 • Zespół Tańca Ludowego PERŁA WARMII (Lidzbark Warmiński)
 • KAPELA ŚWIĘTOJAŃSKA z Sużan (Litwa)
 • Zespół TUMIELANKA (Litwa)
 • Trio  Wileńska biesiada

Prowadzenie:

 • Anna Adamowicz – Ciotka Franukowa
 • Dominik Kuziniewicz – Wincuk Bałbatunszczyk z Pustaszyszek

Fot. Łukasz Węglewski

Fot. Łukasz Węglewski

Fot. Łukasz Węglewski

Fot. Łukasz Węglewski

Fot. Łukasz Węglewski

Fot. Łukasz Węglewski

Fot. Łukasz Węglewski

Kaziuki Wilniuki (4 marca 2017 r.). Fot. Marek Lewiński

Fot. Marek Lewiński

 

(mlew/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Dobry początek Stomilu w rundzie wiosennej. Biało-niebiescy remisują w Sosnowcu z Zagłębiem

Od remisu rozpoczęli piłkarze Stomilu Olsztyn rundę wiosenną w rozgrywkach I ligi. Wynik z zajmującym trzecie miejsce w ligowej tabeli można byłoby uznać za sukces, gdyby...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV