Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Kaziuki Wilniuki” zakończyły tegoroczną wizytę na Warmii i Mazurach

Wincuk i ciotka Franukowa. Fot. A. Minkiewicz-Zaremba

Koncert finałowy w Lidzbarku Warmińskim zakończył 35. Jubileuszowy Festiwal Kultury Kresowej „Kaziuki Wilniuki”. To jeden z najstarszych festiwali kultury, tradycji, zwyczajów, obrzędów i gwary wileńskiej na ziemiach polskich. Radio Olsztyn objęło festiwal patronatem medialnym. 

Od piątku koncertom w pięciu miejscowościach Warmii i Mazur towarzyszyły Jarmarki Wileńskie z regionalnymi potrawami i rękodziełem.

Festiwal jest świętem Polaków zamieszkałych na Wileńszczyźnie i tych, którzy po traumie wojennej znaleźli swoje miejsce na Warmii i Mazurach. Co roku, od 35 lat na początku marca do Olsztyna przyjeżdżają zespoły folklorystyczne z Litwy nie tylko na tradycyjny już Koncert Kaziukowy.

Impreza ma stałą publiczność, a sale koncertowe w miastach województwa nierzadko są wypełnione do ostatniego miejsca.

Na Jarmark do Lidzbarka Warmińskiego po raz kolejny przyjechał z Wilna Alvidas Griszkaviczius, którego rodzina od stu lat wypieka wileńskie specjały. Pan Alvidas twierdzi,że na takim jarmarku trzeba koniecznie kupić serce z piernika. Podaje także kilka elementów receptury takiego wypieku.

00:00 / 00:00

Jubileuszowy Festiwal Kresowy patronatem objął Marszałek Senatu Stanisław Karczewski, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin oraz prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Piotr Dariusz Bonisławski.

W Lidzbarku Warmińskim była Anna Minkiewicz-Zaremba – posłuchaj

00:00 / 00:00

Fot. Anna Minkiewicz-Zaremba

Fot. Anna Minkiewicz-Zaremba

Fot. Anna Minkiewicz-Zaremba

Fot. Anna Minkiewicz-Zaremba

Fot. Anna Minkiewicz-Zaremba

Fot. Anna Minkiewicz-Zaremba

Fot. Anna Minkiewicz-Zaremba

Autor: B.Gajlewska
Redakcja: Ł.Węglewski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Lidzbark Warmiński, Kaziuki-Wilniuki
Tradycje Wileńszczyzny zawitały do miast Wamii

Koncert Kaziukowy i Jarmark Wileński już po raz 35. odbyły się w Olsztynie. Kaziuki Wilniuki to wyjątkowe spotkanie z kulturą i tradycją Wileńszczyzny i pogranicza polsko-litewskiego....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV