Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kiedy koty się marcują?

Fot. PAP/Marcin Bielecki

Marzec to czas intensywnych kocich godów. Głośne zawodzenie kotek szukających adoratora, zacięte walki kocurów o wybrankę, a także brutalny akt miłosny czynią życie intymne kotów niezwykle ciekawym.

W ciągu roku kotka wchodzi w ruję od dwóch do czterech razy. Faza płodności trwa od pięciu do sześciu dni. W tym okresie kotka mieszkająca z ludźmi przejawia większą chęć do pieszczot i czułości. Ociera się o właścicieli i przedmioty domowe. Bardziej kłopotliwym aspektem rui jest głośne miauczenie kotki, która próbuje przywołać kocura.

Z kolei samce prowadzą zacięte walki z rywalami. Fukają i warczą, by odstraszyć swoich rywali. Zarówno kotki jak i kocury znaczą teren. Gdy już dojdzie do zbliżenia kotów, jest ono krótkie i bolesne. Kocur często chwyta partnerkę zębami mocno za kark, ale to nie wszystko…

„Na penisie kocura z przodu na żołędzi znajduje się wiele małych kolców i haczyków, które sprawiają kotce ból podczas seksu. Dlatego też zbliżenie trwa tylko kilka sekund. Ból ma jednak swój sens. Wywołuje owulację i tym samym umożliwia spłodzenie potomstwa. Po kopulacji kotka nie darzy kocura sympatią. Kilkoma silnymi pacnięciami łapą przepędza go natychmiast po akcie” – dowiadujemy się z książki „Intymne życie zwierząt” pióra Kathariny von der Gathen i Anke Kuhl.

Co interesujące, dosyć często kotka jest kryta przez wielu kocurów, a jeden miot może mieć kilku ojców. Ciąża trwa od 62 do 71 dni. W miocie rodzi się średnio od 2 do 5 kociąt.

Autor: A. Grabarczuk (PAP Life)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kot, Gody
Mruczący przyjaciel

Jak pewnie wiecie w sobotę obchodziliśmy Światowy Dzień Kota, dlatego w "Dziecinadzie" postanowiliśmy poruszyć właśnie ten temat. Naszym gościem była Pani Małgorzata Ostropolska - miłośniczka tych...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV