Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kiedy najkorzystniej sprzedać odziedziczoną nieruchomość? Eksperci wyjaśniają

Fot. fotolia.com

Kiedy najkorzystniej sprzedać odziedziczoną nieruchomość, czym różni się zaliczka od zadatku, dla kogo zachowek? Dziś w Bliższych spotkaniach porady prawne.

Profesor Adam Bieranowski z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie kierujący Katedrą Prawa Cywilnego i Gospodarczego był gościem Izabeli Malewskiej i Krzysztofa Kaszubskiego.

Krzysztof Kaszubski: Szykuje się zmiana jeśli chodzi o płacenie podatku dochodowego od dziedziczonych nieruchomości. Przepisy są korzystne dla tych, którzy będą mieli okazję coś odziedziczyć, czy być właścicielami jakiejś nieruchomości?

Adam Bieranowski: Dokładnie tak. Jest to zmiana dość rewolucyjna. Określają ją przepisy art. 10 ust. 5 Ustawy o podatku dochodu od osób fizycznych, który wejdzie w życie od 1 stycznia 2019 roku. Okres, który ma znaczenie dla powstania obowiązku podatkowego będzie liczony nie jak obecnie od chwili otwarcia spadku, czyli śmierci spadkodawcy.

Krzysztof Kaszubski: Wtedy przez 5 lat nie można było zbyć nieruchomości bez zapłacenia podatku dochodowego w wysokości 19%.

Adam Bieranowski: Tak. Natomiast od przyszłego roku ta zmiana będzie polegała na tym, że ten okres będzie liczony nie od chwili otwarcia spadku, tylko od chwili nabycia nieruchomości czy wybudowania domu przez spadkodawcę. Jeżeli w 1990 roku tata nabył własność nieruchomości, a zmarł rok temu i jego spadkobierca – załóżmy jedyny syn – chciałby sprzedać nieruchomości musiałby zapłacić podatek. Natomiast jeżeli umowę sprzedaży zawierałby w przyszłym roku, miałyby zastosowanie przepisy, o których mówimy. Zatem byłby zwolniony z podatku.

Krzysztof Kaszubski: Czy osoby, które nie są bezpośrednimi członkami rodziny, a np. przystąpiły do spadku też będą objęte tymi przepisami?

Adam Bieranowski: Tu wszystko zależy od kręgu spadkobierców ustawowych i zmiany, która dotyczy już zbycia przedsiębiorstwa. To jest przepis, który wejdzie w życie za kilka dni, bo 25 listopada i który zwolni z podatku od spadku nabycie przedsiębiorstwa niezależnie od grupy podatkowej. W tej chwili działa zwolnienie dotyczące osób najbliższych czyli dzieci, rodziców, rodzeństwa, pasierb. Natomiast w tej nowej zmianie już nie będzie ograniczenia z uwagi na grupę podatkową, czyli stopień pokrewieństwa.

Posłuchaj rozmowy z Adamem Bieranowskim


Kolejnym gościem Izabeli Malewskiej i Krzysztofa Kaszubskiego była Anna Ilukiewicz, rzecznik prasowy ZUS na Warmii i Mazurach. Rozmawiano o świadczeniach i o tym jakie zmiany czekają nas w najbliższym czasie.

Izabela Malewska: E-akta to coś co brzmi bardzo tajemniczo.

Krzysztof Kaszubski: Co to takiego? Przepisy dotyczące e-akt mają obowiązywać od stycznia przyszłego roku. Skrócą wymagany czas przechowywania akt pracowniczych oraz obniżą związane z tym koszty. Na czym to polega i jak te przepisy wyglądają w tej chwili?

Anna Ilukiewicz: Od 1 stycznia 2019 roku wchodzą w życie przepisy zmieniające okres przechowywania akt pracowniczych. Akta wszystkich pracowników zatrudnionych 1 stycznia 2019 roku lub później, będą przechowywane tylko 10 lat. W przypadku osób, które zostały zatrudnione po 1 stycznia 1999 roku do 31 grudnia 2018 roku, akta będą mogły być przechowywane albo 50 lat, albo 10. To będzie uzależnione od pracodawcy.

Izabela Malewska: Od stycznia za przechowywanie dokumentów pracowników bez wymaganych uprawnień może grozić sroga kara finansowa?

Anna Ilukiewicz: Tak, będzie to kara nawet do 100 tysięcy złotych.

Izabela Malewska: Może boleć?

Anna Ilukiewicz: Tak. Ci pracodawcy, których działalność związana jest z przechowywaniem akt muszą posiadać odpowiednie upoważnienia. Takie upoważnienia mogą uzyskać u marszałka województwa.

Krzysztof Kaszubski: Jak wygląda sprawa e-zwolnień. Czy prawdą jest, że za 10 dni zacznie obowiązywać tylko dokument elektroniczny?

Anna Ilukiewicz: Prawdą jest, że za 10 dni zwolnienia lekarskie w formie elektronicznej będą jedyną formą wystawiania zwolnień lekarskich. Pacjent, który otrzymuje zwolnienie lekarskie w formie elektronicznej nie musi już go dostarczać do pracodawcy. Pracodawca, jeżeli posiada profil na platformie usług elektronicznych automatycznie sam dostanie taką informację w bardzo krótkim czasie o tym, że jego pracownik przebywa na zwolnieniu.

Izabela Malewska: W województwie warmińsko-mazurskim wielu lekarzy wystawia takie elektroniczne zwolnienia. To trochę więcej niż średnia krajowa?

Anna Ilukiewicz: Tak. Około 56%, ale wszyscy lekarze są już przeszkoleni.

Posłuchaj rozmowy z Anną Ilukiewicz

 

 

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za D.Kucharzewska

Więcej w podatek, porady prawne, testament, dziedziczenie
Kolejne zatrzymania ws. wyłudzenia podatku VAT. Podejrzani mogli wyłudzić ponad 100 mln złotych

Funkcjonariusze centralnego biura śledczego z Zarządu w Olsztynie i CBA zatrzymali wczoraj kolejne cztery osoby podejrzane o udział w międzynarodowej grupie przestępczej wyłudzającej VAT: trzech przedsiębiorców...

Zamknij
RadioOlsztynTV