Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kiedy należą się alimenty? W Bliższych Spotkaniach rozmawialiśmy o zasadach przyznawania tego świadczenia

Alimenty należą się każdemu dziecku, którego rodzice nie wychowują wspólnie, niezależnie od tego, czy byli oni w związku małżeńskim, czy też nie.

Problemem są jednak rodzice nie płacący zasądzonych alimentów. Pozostaje wtedy specjalny fundusz. Jak to wszystko działa? Dagmara Paszotta – Radca Prawny była gościem Bliższych Spotkań.

I. Malewska: Czym są alimenty?

D. Paszotta: Alimenty jest to świadczenie okresowe mówiąc językiem prawniczym, czyli dostarczane regularnie co miesiąc w naszym systemie prawnym.

M. Świniarski: W teorii?

D. Paszotta:  W teorii tak powinno być. Tego byśmy bardzo chcieli, ponieważ alimenty mają dostarczyć osobie uprawnionej środki niezbędne do jej utrzymania. Czy to są środki na takie podstawowe potrzeby, czy też na trochę większe, zbytkowne – już zależy od stopy życiowej całej rodziny. Oczywiście nie chodzi tutaj tylko o osoby małoletnie, bo w naszym systemie prawnym jest również obowiązek alimentacyjny np. na byłego małżonka, na krewnych – ale to jakby rzadsze sytuacje. W pierwszej chwili, jak mówimy o alimentach, myślimy o osobach małoletnich czy też uczących się do 25 roku życia, czyli do końca studiów, jak to przyjęło się w naszym systemie prawnym. Są to środki, które mają zaspokoić potrzeby takie jak jedzenie, ubranie, mieszkanie, jakaś rozrywka, aktywizacja czasu wolnego, zajęcia dodatkowe. Są to świadczenia, które powinny być co miesiąc – z góry – uiszczane na konto osoby uprawnionej.

 

Posłuchaj całej rozmowy z Dagmarą Paszottą

00:00 / 00:00

D. Kucharzewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w alimenty, dłużnicy alimentacyjni, dłużnik alimentacyjny
W Polsce wciąż jest duży problem ze ściąganiem alimentów

W Rejestrze Dłużników Biura Informacji Gospodarczej figuruje ponad 300 tysięcy alimentacyjnych dłużników. Ich łączne zadłużenie wynosi 12 miliardów złotych. Choć prawnicy przyznają, że obecne prawo nie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV