Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kiedyś bazgroły na murach, dziś sztuka. Czy grafitti wszystkim się podoba?

Fot. olsztynstreetart.pl

Fot. olsztynstreetart.pl

Trwa piąta edycja konkursu  „Olsztyn Street Art  Garden”.  Konkurs kierowany jest do młodych artystów.

Ma on zachęcić do tworzenia prac, które wzbogacą przestrzeń publiczną miasta i poprawią jego wizerunek.
Andrzej Sadowski oraz Karolina Rogóz-Namiotko ze Stowarzyszenia Arka – organizatorzy konkursu „Olsztyn Street Art Garden” byli gośćmi Bliższych spotkań. Rozmawiali z nimi Izabela Malewska i Maciej Świniarski.

I. Malewska:  Przed nami piąta edycja konkursu. Tak naprawdę czasu jest coraz mniej. Jeśli ktoś ma ciekawy pomysł, który chciałby zrealizować właśnie w tej miejskiej przestrzeni, to należy się do Was zgłaszać. Mówimy o jakich projektach, o graffiti na ścianie?

A.  Sadowski: Jeśli chodzi o projekty, to tutaj jest całkowita dowolność. Konkurs ma formułę otwartą, więc nie narzucamy jakiejkolwiek formy, jakichkolwiek wytycznych, jeżeli chodzi o miejsca. Ogranicza nas tylko tak naprawdę wyobraźnia i kwestie formalne, bo nie na wszystkich miejscach, nie wszystkich budynkach damy radę zrobić pewnego rodzaju pracę. Zabytki oczywiście „odpadają”, po prostu z zasady, bo na nich nie powinnyśmy robić nic.

I. Malewska:  Ale tu wkracza Pani Karolina, do której młody artysta się zgłasza i mówi: słuchajcie, mam taki i taki pomysł i chciałbym tu i tu. Wtedy Pani Karolina mówi tak, ale nie na tym drzewie, albo nie na tej ścianie, ale tu obok tak, jak najbardziej, załatwimy to.

K. Rogóz-Namiotko: Tak jest. W zeszłym roku dołączyłam do tego projektu, więc mam obycie z tym, na co nam miasto pozwoli. Jak teraz wpływają zgłoszenia, to już wiem, gdzie ewentualnie zaproponować alternatywę. Jak jadę przez miasto i widzę fajną miejscówkę, to ją zapamiętuję, fotografuję. Później podpowiadam, gdzie można byłoby zrobić coś fajnego. Czasami artyści sami nie mają pomysłu na to,  gdzie mogliby zrobić fajną rzecz. Mają projekt i my pomagamy im znaleźć miejsce, dzięki któremu dotrą do jak największej liczby odbiorców.

 

Dokumentację prac można przesłać do 14 czerwca. W konkursie przewidziane są nagrody pieniężne:

za I miejsce  – 3 500 zł.
za II miejsce – 2 500 zł.
za III miejsce – 1 500 zł.

W tym roku powstała także kategoria rodzinna dla młodszych uczestników. Przewidziana jest nagroda dla szkół, z których dzieci wezmą udział w konkursie.

 

Posłuchaj całej rozmowy

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

 

D. Kucharzewska

ZOBACZ TAKŻE

/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV