Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kilkanaście interwencji strażaków w związku z silnym wiatrem. Synoptycy zalecają ostrożność i śledzenie komunikatów

Fot. fotolia.pl

W ciągu ostatnich godzin warmińsko-mazurscy strażacy wyjeżdżali kilkanaście razy do usuwania skutków silnego wiatru, który wieje dziś w regionie. Od rana służby usuwają z dróg powalone przez wiatr drzewa i gałęzie.

Doszło jednak także do dwóch poważniejszych zdarzeń – informuje starszy kapitan Łukasz Kowalski z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie.

W miejscowości Mroczno w powiecie nowomiejskim wiatr zerwał około 1/4 dachu z budynku mieszkalnego. We wsi Słup w powiecie działdowskim również zerwane jest około 7 metrów kwadratowych poszycia dachowego. Osoby, które to widziały, twierdzą, że przeszła trąba powietrzna.

W Dywitach pod Olsztynem drzewo spadło na zaparkowany w pobliżu samochód. Na szczęście nikogo w aucie w tym czasie nie było.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem w centrum oraz na południu Polski. Ostrzeżenia pierwszego stopnia dotyczą ośmiu województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, lubelskiego oraz podkarpackiego.

IMGW przewiduje, że wiatr może osiągnąć prędkości od 20 km/h do 40 km/h, a w porywach nawet do 80 km/h.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym wiatrem oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. IMGW zaleca w związku z tym ostrożność, a także śledzenie komunikatów o rozwoju sytuacji pogodowej.

Autor: B. Gajlewska/PAP
Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w straż pożarna, wiatr, ostrzeżenie
Warmińsko-mazurscy strażacy walczyli z pożarami traw. Ekolodzy apelują: wypalanie łąk jest bardzo szkodliwe dla środowiska

25 pożarów traw gasili minionej doby strażacy w województwie warmińsko-mazurskim. W większości przypadków ogień zniszczył niewielkie powierzchnie, ale w jednym przypadku spalił się ponad hektar suchej...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV