Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kilkanaście nieprawidłowości po sprawdzeniu sześciu escape roomów na Warmii i Mazurach. Dziś poznamy wyniki kontroli kolejnych dwóch

Straż pożarna kontroluje pokoje zagadek w całym kraju. Fot. A.Piedziewicz

W całym kraju straż pożarna kontroluje pokoje zagadek tzw. escape roomy. W pożarze jednego z nich w Koszalinie zginęło pięć 15-latek. Według wstępnych ustaleń prokuratury, przyczyną pożaru był ulatniający się z butli gaz. Gimnazjalistki zmarły wskutek zatrucia tlenkiem węgla.

Kontrole nakazał szef MSWiA. W całym kraju do tej pory skontrolowano około 300 escape roomów i jak powiedział minister Joachim Brudziński skala nieprawidłowości jest bardzo duża. Szef MSWiA zapowiedział zmianę przepisów, mających zwiększyć bezpieczeństwo miejsc w których przebywają dzieci.

W sobotę i niedzielę skontrolowano wszystkie escape roomy na Warmii i Mazurach. W sobotę – po sprawdzeniu sześciu z ośmiu escape roomów w regionie: trzech w Olsztynie, dwóch w Elblągu i jednego w Iławie – wykryto 17 nieprawidłowości. Jak powiedział rzecznik warmińsko-mazurskich strażaków starszy kapitan Rafał Melnyk, żaden z obiektów nie został jednak zamknięty.

00:00 / 00:00

Dwa kolejne obiekty w powiatach giżyckim i mrągowskim zostały sprawdzone w niedzielę, ale wyniki kontroli będą znane dopiero dzisiaj (7 stycznia).

Młodszy brygadier Sławomir Filipowicz z olsztyńskiej straży pożarnej powiedział Radiu Olsztyn na co zwracano uwagę

chodziło o zweryfikowanie warunków ewakuacji w tych lokalach i wyposażenia tych budynków w podręczny sprzęt gaśniczy. Rolą straży pożarnej jest też ocenić istniejące tam warunki do prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00

Do tragedii w Koszalinie doszło piątek po południu w trzykondygnacyjnym budynku w centrum Koszalina. Zginęło 5 uczennic miejscowego gimnazjum, a jeden mężczyzna został ciężko poparzony. Niedziela jest w Koszalinie dniem żałoby. Rodziny ofiar otoczono pomocą psychologiczną i psychiatryczną.

Kontrole escape roomów
W przypadku działalności gospodarczej, jaką jest prowadzenie escape roomu, nie jest wymagany odbiór pomieszczenia przez straż pożarną. Strażacy zalecają jednak, aby do czasu przeprowadzenia kontroli nie korzystać z tego typu obiektów.

W Polsce działają obecnie 364 firmy, będące właścicielami 1027 pokoi. Najwięcej escape roomów jest w Warszawie – 122. W Koszalinie funkcjonuje 8 takich miejsc, na Warmii i Mazurach – 8, z czego 3 w Olsztynie.

Historia escape roomów
Pokoje zagadek to popularna forma spędzania czasu, zwłaszcza młodzieży. Uczestnicy gry są dobrowolnie zamykani w pomieszczeniu, z którego muszą się wydostać dzięki rozwiązaniu zagadek logicznych.
Escape room wywodzi się z gier komputerowych, w których użytkownik miał za zadanie uciec z zamkniętego pomieszczenia po rozwiązaniu wszystkich zagadek i rebusów. Później grę postanowiono przenieść z wirtualnej rzeczywistości do tej prawdziwej. Pierwszy realny escape room powstał w 2007 roku w Japonii. Do Europy zabawa dotarła przed ośmioma laty – pierwszy pokój zagadek powstał na Węgrzech w 2011 roku.

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za A.Piedziewicz/IAR/PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w straż pożarna, kontrole, escape room
Trzy osoby poparzone w pożarze w centrum Olsztyna

Trzy osoby trafiły do szpitala po wieczornym pożarze na parterze budynku jednorodzinnego przy ulicy Mielczarskiego w Olsztynie. Jak podała straż pożarna, troje dorosłych ma poparzone nogi...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV