Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kilkaset przypadków zakażenia bakterią New Delhi w kraju. Warmia i Mazury wśród zagrożonych województw

Bakterie. Fot. fotolia

Superbakterie występują  coraz częściej. W Polsce notowanych jest coraz więcej zakażeń bakteriami odpornymi na wszystkie lub prawie wszystkie antybiotyki.

Problem w dużym stopniu dotyczy województwa warmińsko-mazurskiego. W Polsce notujemy już kilkaset przypadków zakażenia tzw. bakterią New Delhi.

Dokładnych danych brak, jednak główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas twierdzi, że ta liczba rośnie w zastraszającym tempie.

 To jest kwestia nadużywania antybiotyków. Nie tylko przez lekarzy, ale też przez przemysł rolno-spożywczy, przez tych, którzy leczą zwierzęta. To problem globalny, on nie powstał w Polsce, ale myśmy go importowali

Problem dotyczy też województwa warmińsko-mazurskiego. Jeśli spojrzeć na twarde dane, region jest wśród trzech najbardziej zagrożonych województwa.

Jednak nie uważam, żeby było tak źle. Po prostu nasz system raportowania jest bardzo czuły, żaden przypadek nam nie umknie, natomiast co do systemów w innych regionach to mam pewne wątpliwości. W przypadku zdrowego pacjenta, jeśli zostanie skolonizowany przez New Delhi, nie ma żadnych dolegliwości i po jakimś czasie ta kolonizacja mija. Gorzej jest, jeśli mamy pacjenta z problemami z odpornością

– mówi Janusz Dzisko, wojewódzki inspektor sanitarno-epidemiologiczny w Olsztynie.

Teoretycznie szpitale znają procedury dotyczące postępowania z pacjentami zakażonymi lekoopornymi bakteriami, ale mają problemy z ich przestrzeganiem.

Niekiedy mamy kłopoty z brakiem kadr. Brakuje lekarzy-mikrobiologów, czyli tych, którzy są najlepiej przygotowani do prowadzenia zespołów zakażeń szpitalnych czy do konsultowania antybiotykoterapii. Brakuje nam możliwości izolacji pacjentów. Mamy stare szpitale, niektóre prawie całkowicie pozbawione izolatek

– przyznaje prof. Katarzyna Dzierżanowska-Fangrat, krajowy konsultant ds mikrobiologii lekarskiej.

Na Warmii i Mazurach w ubiegłym roku wykryto 90 zakażeń bakterią New Delhi, w tym roku Sanepid prognozuje przekroczenie 200 przypadków.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00
Autor: A.Piedziewicz
Redakcja; B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV