Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kilkuset związkowców manifestowało w Olsztynie. NSZZ Solidarność domaga się podwyżek płac w sferze budżetowej

Fot. P. Świniarski

Fot. P. Świniarski

Pod Urzędem Wojewódzkim w Olsztynie protestowali przedstawiciele NSZZ Solidarność z całego regionu. Protestujący mieli związkowe flagi i transparenty: „Dosyć pozornego dialogu” i „Prestiżu do gara nie włożysz”.

W stolicy Warmii i Mazur pojawiło się kilkaset osób z Elbląga, Szczytna, Ostródy i oczywiście Olsztyna. Byli to pracownicy Urzędu Wojewódzkiego, Sanepidu, Domów Pomocy Społecznej czy zakładów mięsnych. Protestujący podkreślają, że mają dość niskich wynagrodzeń, chcą wprowadzenia kryterium stażowego uprawniającego do przejścia na emeryturę bez względu na wiek czy odmrożenia wskaźnika naliczania Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

Chcemy się przypomnieć rządowi. Ostatnio różne grupy społeczne protestowały. Większość postulatów protestujących rząd spełnił. Muszę otwarcie powiedzieć, że o drugiej części sfery finansów publicznych rząd zapomniał.

– powiedział Radiu Olsztyn Józef Dziki – przewodniczący zarządu regionu warmińsko-mazurskiego NSZZ Solidarność w Olsztynie.

Przewodnicząca organizacji związkowej Domu Pomocy Społecznej Szczytno Dorota Kempa dodała:

Nasze płace są bardzo niskie, a pracownicy domów pomocy społecznej nie są zauważani przez rząd.

Protesty pod urzędami wojewódzkimi odbyły się w całym kraju. Do każdego z urzędów złożone zostały petycje z postulatami związkowców. W petycjach znalazły się postulaty dotyczące m.in. podwyżek płac w sferze finansów publicznych i wprowadzenia kryterium stażowego uprawniającego do przejścia na emeryturę bez względu na wiek, odmrożenia wskaźnika naliczania Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czy też wprowadzenia systemowych rozwiązań stabilizujących ceny energii i wsparcia dla przemysłu energochłonnego.

Posłuchaj relacji Piotra Świniarskiego

Fot. P. Świniarski

Fot. P. Świniarski

Fot. P. Świniarski

Fot. P. Świniarski

Fot. P. Świniarski

Fot. P. Świniarski

 

Autor: P.Świniarski

Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Solidarność, protest, NSZZ Solidarność, Józef Dziki
Mieszkańcy Gąsek i Kukowa wyszli na drogę. Boją się o bezpieczeństwo, dlatego zablokowali trasę krajową nr 65

W dwóch miejscach zablokowana była droga krajowa numer 65 z Ełku do Gołdapi. Mieszkańcy Gąsek i Kukowa protestowali, ponieważ boją się o swoje bezpieczeństwo. Droga będzie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV