Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kleszcze atakują. Od początku roku warmińsko-mazurski sanepid odnotował już 326 przypadków boreliozy

Mimo że sezon na kleszcze dopiero się zaczyna, warmińsko-mazurski sanepid odnotował w tym roku już 326 przypadków boreliozy.

Dyrektor Warmińsko-Mazurskiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Janusz Dzisko poinformował, że w całym zeszłym roku odnotowano w 1300 zachorowań. Rzadsze są natomiast przypadki odkleszczowego zapalenia mózgu. W 2017 roku było ich 25, a w ubiegłym roku żadnego.

Liczba zachorowań na choroby odkleszczowe od kilku lat stale rośnie w całym kraju. Warmińsko-mazurskie utrzymuje się w czołówce, co jest spowodowane dużym zalesieniem, a kleszcze żerują także na łąkach i w miejskich parkach.

Eksperci podkreślają, że najlepszym sposobem na uniknięcie zachorowania na choroby odkleszczowe jest profilaktyka i edukacja. Jeśli kleszcz wbije się w ciało należy usunąć go jak najszybciej przy pomocy pęsety, chwytając jak najbliżej skóry. Trzeba do zrobić szybko i zdecydowanie, aby go nie uszkodzić.

Usunięcie kleszcza w pierwszej dobie wielokrotnie zmniejsza ryzyko zakażenia bakteriami wywołującymi boreliozę. Miejsce po ukąszeniu należy zdezynfekować i umyć ręce.

 

Źródło: PAP
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sanepid, Janusz Dzisko, borelioza, kleszcz
Uwaga na kleszcze! Rośnie liczba zachorowań na boreliozę

Kleszcze przenoszą groźne choroby. W ubiegłym roku do Powiatowej Inspekcji Sanitarnej w Elblągu nie zgłoszono żadnego przypadku odkleszczowego zapalenia mózgu. Rośnie jednak liczba zakażeń boreliozą -...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV