Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kleszcze atakują!

Jak się okazuje, kleszcze atakują nie tylko w lasach. Dodatkowo ciepłe zimy sprawiają, że jest ich coraz więcej. Na Warmii i Mazurach jest średnio dwa razy więcej chorych na boreliozę niż w poszczególnych regionach Polski, natomiast wskaźnik zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu jest  czterokrotnie wyższy.

Kleszcze są niedużymi pajęczakami i pasożytami , które odżywiają się krwią zwierząt i ludzi. Występują na terenie całej Polski nie tylko w lasach liściastych i mieszanych, ale także w miejskich parkach i trawnikach.

Gościem Izabeli Malewskiej w Bliższych Spotkaniach Radia Olsztyn była Marzena Kuliś –Specjalista Chorób Wewnętrznych i Zakaźnych.

Izabela Malewska: Wiosna w pełni, chętnie przebywamy na świeżym powietrzu. Czy kleszcze nam zagrażają?

Marzena Kuliś: Kleszcze towarzyszą nam od końca zimy. Potrafią się budzić pod koniec stycznia albo lutego – zwłaszcza podczas ciepłej zimy.

Izabela Malewska: Kiedyś się mówiło, że kleszcze zagrażają nam, kiedy idziemy na spacer do lasu. Dziś wiemy, że znakomicie sobie radzą sobie też w warunkach miejskich.

Marzena Kuliś: To bardzo smutna prawda, bo mamy w poradni pacjentów, którzy byli narażeni na ataki kleszczy w trakcie spacerów w miejskich parkach, albo pracy w ogródkach działkowych. Na szczęście dla nas, lepszym celem dla kleszczy są nasze zwierzęta niż my. Niestety może przedostać się też na naszą skórę.

Izabela Malewska: Mówiąc o kleszczach i chorobach jakie się z nimi wiążą, przede wszystkim myślimy o kleszczowym zapaleniu opon mózgowych i boreliozie. Na jedno szczepionkę mamy, a co jeżeli chodzi o drugie?

Marzena Kuliś: Jeżeli chodzi o kleszczowe zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych, to sytuację od wielu lat mamy bardzo dobrą, bo szczepionka dłuższy czas funkcjonuje na naszym rynku. Nasz sanepid ma punkt szczepień, gdzie można się zgłosić na szczepienia podstawowe i przypominające. Po 3 latach powinniśmy je powtarzać. Natomiast 2-3 lata temu takie optymistyczne informacje, że doczekamy się szczepionki przeciw borelii. Niestety nic nie udało się zrobić i nadal jesteśmy wobec niej bezbronni.

Izabela Malewska: Jak rozpoznać pierwsze objawy kleszczowego zapalenia opon mózgowych?

Marzena Kuliś: To są najczęściej objawy neurologiczne, ale mogą je poprzedzać objawy grypopodobne – wysoka gorączka, złe samopoczucie, pogorszenie kontaktu logicznego z pacjentem. Następnie występują już pełne objawy neurologiczne, które z reguły większość osób skłaniają do wezwania zespołu pogotowia ratunkowego albo zgłoszenia się do najbliższej placówki medycznej.

Posłuchaj rozmowy z Marzeną Kuliś

Redakcja: D. Kucharzewska/K. Piasecka

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w borelioza, kleszcz, Bliższe spotkania, Marzena Kuliś
Czy współcześni ludzie wymagają… korekty?

W Bliższych Spotkaniach Radia Olsztyn Izabela Malewska rozmawiała z kosmetolog, Malwiną Radzikowską o tajnikach medycyny estetycznej.  Izabela Malewska: Medycyna estetyczna to jest coś, o czym mówimy...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV