Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kleszcze będą groźne do zimy

Wakacje przyniosły duży wzrost zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu. Co gorsza – okres zwiększonego ryzyka wcale się nie skończył.

Jak podaje Sanepid, od początku roku do maja kleszczowe zapalenie mózgu dotknęło na Warmii i Mazurach tylko dwie osoby, natomiast od maja do sierpnia – zachorowało aż 12 kolejnych osób.

Jak zaznacza Marek Behan, epidemiolog z warmińsko-mazurskiego Sanepidu, liczba zachorowań może jeszcze wzrosnąć. „Dwa najgroźniejsze okresy to wiosna oraz okres sierpień-wrzesień, czyli właśnie teraz. Jest to związane z cyklem rozwoju kleszczy, ich samice są wtedy najbardziej aktywne i najczęściej atakują. Niestety, kleszcze są aktywne aż do przyjścia mrozów, dopiero wtedy schodzą pod ziemię”mówi Marek Behan.

Zapadalność na kleszczowe zapalenie mózgu jest w województwie warmińsko-mazurskim 4-krotnie wyższa, niż w całej Polsce. Choroba ta jest o tyle niebezpieczna, że nie ma na nią skutecznego lekarstwa. „Leczymy wyłącznie objawowo, lekami poprawiającymi ukrwienie mózgu czy innymi lekami neurologicznymi. Konkretnego leku na tę chorobę brak” – przyznaje dr nauk medycznych Anna Lachowicz-Wawrzyniak, ordynator oddziału zakaźnego szpitala w Giżycku oraz warmińsko-mazurski konsultant wojewódzki ds. chorób zakaźnych.

Kleszczowe zapalenie mózgu może prowadzić do problemów z mówieniem i poruszaniem się, paraliżu, trwałego uszkodzenia mózgu, a nawet do śmierci. Przeciwko tej chorobie można się zaszczepić, ale aby szczepienie było skuteczne, trzeba przyjąć przynajmniej dwie dawki szczepionki w odstępie czterech tygodni. (apiedz/as)

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza:

00:00 / 00:00

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w borelioza
Kleszcza trzeba się natychmiast pozbyć

Warmińsko-mazurskie jest w czołówce zachorowań na boreliozę. Kleszcze zawsze były problemem na Warmii i Mazurach. W tym roku nie jest inaczej. Różnice między Warmią i Mazurami...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV