Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Klienci nie będą się już bać bankructwa biur podróży

Promenada Malecon w Havanie, fot. Alicja Kulik

Rząd zdecydował o powołaniu Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego. Fundusz ma zwiększyć bezpieczeństwo osób wyjeżdżających na zagraniczne wycieczki. rada Ministrów przyjęła we wtorek (7 czerwca) projekt noweli ustawy o usługach turystycznych.

Biura podróży zapłacą do Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego (TFG) do 30 złotych składki od każdego klienta. Kwota będzie zależała od rodzaju imprezy turystycznej i związanego z tym ryzyka. Fundusz lepiej zabezpieczy klientów przed niewypłacalnością biur. Jeśli biuro podróży zbankrutuje, właśnie ze specjalnego funduszu zostanie opłacony powrót turystów, będą też mieli szansę na zwrot pieniędzy.

– To może spowodować minimalny wzrost cen wycieczek, ale dla klientów i tak będzie to bardzo korzystne bo zyskają pewność, że nie będzie problemu w sytuacji, gdy biuro podróży zbankrutuje. Dla branży turystycznej to też może być korzystne, bo skończy się mówienie, że jest to branża wysokiego ryzyka – komentuje Artur Kamiński, członek zarządu warmińsko-mazurskiego oddziału Polskiej Izby Turystyki.

Wyspa na Morzu Karaibskim. Fot. Alicja Kulik

Touroperatorzy będą musieli wydać klientowi, który opłaci całą należność za usługę bądź zaliczkę przekraczającą 10 procent tej kwoty, pisemne potwierdzenie odprowadzania składek do TFG i poinformować go o sposobie ubiegania się o wypłatę środków z tego zabezpieczenia.

Nowe prawo upoważni też marszałków województw, a także ministra sportu – do kontroli biur podróży, czy np. odprowadzają one składki do Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego.

Z dołączonej do projektu ustawy symulacji wynika, że przy średniej składce w wysokości 12,5 zł do TFG rocznie trafiałoby około 30 milionów złotych. 15-złotową składką mogłyby być obłożone imprezy na terytorium państw europejskich i pozaeuropejskich z wykorzystaniem transportu lotniczego w ramach przewozu czarterowego; 10 zł – na imprezy w Europie i poza nią, z wykorzystaniem innego środka transportu niż transport lotniczy w ramach przewozu czarterowego; stawką 0 zł – imprezy odbywające się na ternie państw graniczących z Polską, a w przypadku Rosji w obrębie obwodu kaliningradzkiego.

 

(apie/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w turystyka, wycieczka, Biuro Podróży
Pilnie szukają pracowników

Elbląski Urząd Miasta szuka chętnych do pracy w Punktach Informacji Turystycznej. Sprawa jest pilna, bo dwa punkty: w Ratuszu Staromiejskim i Bramie Targowej zaczną działać 1...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV