Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Koalicja Obywatelska niewiele zyskała na tym, że startowała w tej formule”

Wybory personalne najbardziej motywują wyborców – mówił na antenie Radia Olsztyn dr Krzysztof Żęgota z Instytut Nauk Politycznych UWM.

K. Kaszubski: Panie doktorze, wysoka frekwencja 52,15. Naukowcy twierdzą, że tak wysokiej frekwencji w wyborach samorządowych w Polsce jeszcze nie było.

K. Żęgota: Zdecydowanie tak, to zwraca naszą uwagę. W zasadzie możemy tu porównywać te wyniki od 2002 roku, czyli od tych wyborów samorządowych, w których po raz pierwszy dokonywano bezpośrednich wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów. Jak wiadomo wybory personalne najbardziej mobilizują wyborców i na to warto zwrócić uwagę. Rzeczywiście wydaje się, że ten spór polityczny, który obserwujemy na arenie krajowej w odniesieniu do sejmu, senatu, władz centralnych – on nieco przenosi się i mobilizuje wyborców…

K. Kaszubski: Stworzył się taki duopol polityczny, my i oni tak?

K. Żęgota:  Tak jest. Zresztą w jakiejś mierze odzwierciedlają to wyniki, które podają sondaże w odniesieniu do wyborów do sejmików, gdzie ten duopol, o którym Pan wspomniał w zasadzie się potwierdza i te wyniki w jakiejś mierze powiedzmy były do przewidzenia.

K. Kaszubski:  Jak Pan ocenia wyniki poszczególnych partii? Wczoraj oglądałem stacje telewizyjne, no i w TVN24 zwycięstwo koalicji, żółta kartka dla PiS – to było w Polsacie, w TVP Info zwycięstwo PIS. Odbiorca przeskakujący z kanału na kanał może mieć wrażenie pewnego dysonansu przekazu informacji?

K. Żęgota:  Rzeczywiście też na to zwróciłem uwagę i jako politolog i jako zwykły odbiorca mediów krajowych. Wydaje się, że najbardziej „politycznymi” wyborami są wybory do sejmików. Tutaj wynik w skali ogólnokrajowej ponad 32% dla PiS zwraca uwagę i on był w jakiejś mierze do przewidzenia, ale też warto się odnieść do tego, że jednak niektóre sondaże przewidywały nieco wyższy wynik..

K. Kaszubski:  Jest też rozczarowanie w głosach polityków Prawa i Sprawiedliwości, chociaż ogłaszają zwycięstwo.

K. Żęgota: Z drugiej strony można powiedzieć, że Koalicja Obywatelska niewiele zyskała na tym, że startowała w formule wspólnej, gdzie Platforma Obywatelska i Nowoczesna razem startowały do wyborów, więc te wyniki wyborów były w jakiejś mierze do przewidzenia…

Posłuchaj całego wywiadu

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Warmia, Olsztyn, wybory
Blisko 400 kart do głosowania zniknęło w jednej z olsztyńskich komisji wyborczych. Sprawę bada policja

Dokładnie 399 kart do głosowania na prezydenta Olsztyna zaginęło w Obwodowej Komisji Wyborczej numer 11. Jej siedziba mieści się w budynku GDDKiA przy ul. Warszawskiej. Jak...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV