Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kobiety w czerni po raz drugi manifestowały w Olsztynie i Elblągu

Druga runda kobiet w czerni w Olsztynie, fot. K. Piasecka

Kobiety w Olsztynie i Elblągu po raz kolejny wyszły protestować przeciwko zaostrzeniu ustawy aborcyjnej. Przypomnijmy, że sejm 6 października odrzucił obywatelski projekt ustawy przewidujący całkowity zakaz i karanie za przerywania ciąży. Rząd ma przygotować własną ustawę, który ma wspomóc kobiety, które zdecydują się na urodzenia dzieci z zespołem Downa. Ustawa ta nie ma zawierać artykułu o karaniu kobiet.

Dzisiaj (24.10.) w wielu miastach Polski kobiety ponownie wyszły na ulice. W Olsztynie przyszły na rynek Starego Miasta. Nazwały to „drugą rundą walki” o swoje prawa. Są przeciwne przemocy i pogardy wobec nich, a także ingerencji kościoła w politykę. Organizatorzy przyznają, że frekwencja była nieco niższa, niż podczas poprzedniego protestu. – Chcemy walczyć o swoje prawa i wolność – powiedziała Polskiemu Radiu Olsztyn jedna z uczestniczek spotkania. Inna mówiła: jeżeli głośno nie będziemy manifestować, to nikt nie weźmie naszego głosu pod uwagę.

Dzisiejsze spotkanie odbyło się również z okazji 41. rocznicy strajku islandzkich kobiet, które domagały się równości w pracy wobec mężczyzn.

00:00 / 00:00

Również ulicami Elbląga po raz drugi przeszedł marsz przeciwko zaostrzeniu ustawy aborcyjnej.Tym razem frekwencja była niższa, niż podczas pierwszego czarnego marszu. Uczestnicy wyruszyli z Placu Konstytucji niosąc parasole – jak mówią – symbol walki o prawa kobiet w Polsce. Przed rozpoczęciem manifestacji organizatorki zapowiadały także inną formułę pikiety.

00:00 / 00:00

Poniedziałkowe protesty nazwano II Ogólnopolskim Strajkiem Kobiet; pierwszy odbył się 3 października i nazwany był „czarnym protestem” lub „czarnym poniedziałkiem”. Był on odpowiedzią na decyzję Sejmu, który 23 września odrzucił projekt liberalizujący przepisy aborcyjne, a do dalszych prac w komisji skierował projekt przewidujący całkowity zakaz i penalizację przerywania ciąży. 6 października został on jednak ostatecznie odrzucony. Jednocześnie rząd zaproponował program wsparcia dla rodzin w trudnej sytuacji, m.in. tych, które wychowują dzieci z niepełnosprawnościami.

W ramach sprzeciwu wobec „czarnego protestu” organizowane były „białe protesty”. Zachęcano, by czarny strój pozostawić „tym, którzy mają czarne sumienia”. W kościołach prowadzone były modlitwy w intencji ochrony życia; zachęcał do nich Episkopat.

W myśl obowiązującej ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży z 1993 r. aborcji można dokonywać, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego. W dwóch pierwszych przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki; w przypadku czynu zabronionego – jeśli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni.

Druga runda kobiet w czerni w Olsztynie, fot. K. Piasecka

Druga runda kobiet w czerni w Elblągu, fot. K. Piasecka

Druga runda kobiet w czerni w Elblągu, fot. K. Piasecka

Druga runda kobiet w czerni w Elblągu, fot. K. Piasecka

Druga runda kobiet w czerni w Elblągu, fot. K. Piasecka

Druga runda kobiet w czerni w Elblągu, fot. K. Piasecka

(kpias/aolb/as)

 

Więcej w aborcja
Henryk Falkowski: jestem zwolennikiem zachowania istniejącego kompromisu aborcyjnego

Jesteśmy za tym, żeby obywatele składali swoje projekty ustaw - mówił w Porannych Pytaniach Polskiego Radia Olsztyn Henryk Falkowski z Kukiz'15. Poranny gość odniósł się do...

Zamknij
RadioOlsztynTV