Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Kolej jest dla pasażerów a nie sama dla siebie”. Prezes PKP PLK o inwestycjach na Warmii i Mazurach

Ireneusz Merchel. Fot. P.Getka

Gościem Leszka Cimocha był Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych.

Rozmawiano między innymi o połączeniach kolejowych z Ełku do Olsztyna. Na trasie tej są trzy linie ale, jak zaznaczył Ireneusz Merchel, do końca roku podróż z Olsztyna do Ełku będzie trwała maksymalnie 2 godziny 15 minut.

Jednym z najbardziej atrakcyjnych turystycznie połączeń jest niedziałająca linia Mrągowo – Mikołajki.

Od Orzysza do Ełku odcinek ten jest zmodernizowany i w każdej chwili mogą tak jeździć pociągi osobowe. Jeśli chodzi o pociągi pasażerskie, wszystko zależy od organizatora przewozów, czyli marszałka województwa. Jeżeli będzie taka oferta, to my jesteśmy gotowi tą linię udostępnić. Zakończyliśmy natomiast remont na odcinku od Czerwonki do Biskupca (…) Zostaje odcinek od Biskupca przez Mrągowo do Mikołajek i dalej do Orzysza.

Ireneusz Merchel podkreślił, że modernizacja tej trasy i uruchomienie jej wpisywałoby się w dwa projekty  finansowania na nową perspektywę w ramach Kolei Plus albo z regionalnych programów operacyjnych. Kolej Plus to projekt, które Polskie Linie Kolejowe ogłoszą w najbliższych 2 miesiącach.

Wyprzedzam trochę fakty. Projekt Kolej Plus jest programem rządowym. Szczegóły i nabór rozpocznie się w ciągu najbliższych 2 miesięcy. Projekty z tego programu będą realizowane w latach 2022-2028.

Prezes PKP Polskich Linii Kolejowych zachęcał samorządy, żeby występowały z takimi wnioskami. Ponieważ są to linie regionalne, inicjatywa musi być po stronie samorządów. Ireneusz Merchel mówił także o przebudowie stacji Olsztyn Główny, przystankach kolei miejskiej i innych inwestycjach kolejowych na Warmii i Mazurach.

Posłuchaj rozmowy w Ireneuszem Merchelem

Dworzec Olsztyn Śródmieście.
Fot. P.Getka

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w PKP, kolej, Ireneusz Merchel
Uszkodzone torowisko w Bartągu, czyli kolejne zmiany w kursowaniu pociągów. Do Warszawy dojedziemy przez Ostródę i Iławę

Ograniczenie prędkości, a niedługo także tymczasowe wyłączenie linii kolejowej z użytku. Chodzi o torowisko w Bartągu, które uszkodziła firma pracująca przy budowie obwodnicy Olsztyna. Potrzebna będzie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV