Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: -1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kolejne 6 przypadków ASF na Warmii i Mazurach

Foto: PAP/Michał Zieliński

Kolejne 6 przypadków ASF na Warmii i Mazurach potwierdziły służby weterynaryjne. Próbki zostały przebadane w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach w ostatnich pięciu dniach.

Materiał do badań pobrano od padłych dzików znalezionych w miejscowościach:

Jędrzejki w gminie Kalinowo – powiat ełcki, w gminie Górowo Iławeckie – w Gniewkowie, Dulsinie i Sągnitach, a także w Giedawach w gminie Lelkowo koło Bartoszyc i w Pierselach w gminie Bartoszyce.

Na Warmii i Mazurach wirusa ASF nie stwierdzono do tej pory w stadach hodowlanych trzody chlewnej, niemniej w całym kraju, a więc także w regionie, od 28 lutego  – w hodowlach obowiązują ścisłe zasady bioasekuracji. Eksperci alarmują, że choroba przenosi się szybko, a jej przedostanie się do stad trzody może być jedynie kwestią czasu.

Jednym z pomysłów na zatrzymanie migracji dzików z ASF ze wschodu, jest budowa zapory na wschodniej granicy kraju, także z Obwodem Kaliningradzkim, jej koszt to 150 mln złotych.

Autorka: M.Kwiatkowska
Redakcja: A.Socha

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w afrykański pomór świń
Kolejne dwa przypadki afrykańskiego pomoru świń u dzików na Warmii i Mazurach

Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach potwierdził obecność wirusa w próbkach pobranych w okolicach miejscowości Dulsin w gminie Górowo Iławeckie i przy drodze Głomno - Żardyny w...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV