Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kolejne dwa przypadki afrykańskiego pomoru świń u dzików na Warmii i Mazurach

Foto: PAP/Michał Zieliński

Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach potwierdził obecność wirusa w próbkach pobranych w okolicach miejscowości Dulsin w gminie Górowo Iławeckie i przy drodze Głomno – Żardyny w gminie Bartoszyce.

W regionie są już łącznie 52 przypadki. Od 28 lutego wszystkich hodowców trzody w kraju obowiązują zasady bioasekuracji w gospodarstwach.

– Wprowadziłem je, ale mam obawy i chcę wygasić produkcję – mówi Krzysztof Gerwatowski ze wsi Zawidy koło Reszla.

Od początku miesiąca inspektorzy weterynarii kontrolują hodowców trzody chlewnej w całym kraju. Sprawdzają, czy w gospodarstwach utrzymywane są niezbędne wymogi bezpieczeństwa. Sytuacja na rynku wieprzowiny jest trudna, ceny nie zadowalają producentów.

W związku z rozprzestrzenianiem się ASF, decyzją ministerstwa rolnictwa, wzdłuż północno-wschodniej granicy Polski ma stanąć zapora z wysokiej na 2 metry metalowej siatki. Kolejnym działaniem ograniczającym rozprzestrzenianie się wirusa ASF ma być prowadzony do końca marca sanitarny odstrzał dzików.
Autor: M.Kwiatkowska
Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Dziki, afrykański pomór świń
Zapora chroniąca Polskę przed ASF będzie miała 1200 kilometrów. Wiceminister rolnictwa Zbigniew Babalski gościem Porannych Pytań

Mamy sytuację nadzwyczajną i musimy postępować nadzwyczajnie - tak wiceminister rolnictwa, Zbigniew Babalski tłumaczy plany ustawienia płotu zabezpieczającego przed dzikami przenoszącymi wirus ASF. Lepiej późno niż...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV