Strona główna Radio Olsztyn
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
IMIENINY: Emila, Neleny, Romy
EUR: 4.2812 CHF: 3.6385
USD: 3.6252 GBP: 4.8814
Logowanie
 

Kolejne kontrowersje wokół olsztyńskiej spalarni

Przeciwnicy spalarni odwiedzili olsztyńską Radę Miasta. Fot. A Piedziewicz

Olsztyńska spalarnia odpadów nadal kością niezgody w radzie miasta.

Radni mieli dyskutować nad przejęciem zagospodarowania odpadów komunalnych przez MPEC i miał to być kolejny krok w kierunku powstania kombinatu energetycznego.

Jeszcze przez rozpoczęciem sesji swój protest rozpoczęli przeciwnicy tej koncepcji ze Stowarzyszenia Święta Warmia. Jak mówiła Marianna Hołubowska obawiają się, że właściciel spalarni, którym będzie partner prywatny będzie mógł korzystać z tzw. rekompensat państwowych, czyli z publicznych pieniędzy.

Nie pierwszy raz grupa mieszkańców protestowała przeciwko budowie spalarni śmieci w Olsztynie. Fot. A.Socha

Prezes olsztyńskiego MPEC-u Konrad Nowak tłumaczył, że argumenty te są zupełnie nietrafione, ponieważ partner prywatny będzie partnerem mniejszościowym.

Posłuchaj relacji Macieja Świniarskiego

00:00 / 00:00

Ostatecznie punkt został zdjęty z porządku obrad przez prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza. Prezydent argumentuje, że spalarnia to jedyne rozwiązanie dla miasta na dostarczenie ciepła w sposób ekologiczny i tani.

Przeciwnicy obawiają się, że Olsztyn utonie w śmieciach sprowadzanych na potrzeby spalarni, a jeżeli odpadów będzie za mało, zostanie zmuszony do ich kupowania z innych części kraju.

 

(mswin/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sesja, Mpec, Konrad Nowak, spalarnia śmieci
Konrad Nowak: MPEC pali węglem rosyjskim i kolumbijskim

Od 1 stycznia w Olsztynie podrożało ciepło. Konrad Nowak - prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej - wyjaśniał w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn, że taryfy w MPEC-u...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV