Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kolejne ofiary wypalania traw

Do szpitala trafił ciężko poparzony mieszkaniec Mierek pod Olsztynem. Mężczyzna ma poparzenia 2 i 3 stopnia obu nóg. Próbował gasić ogień, który przeniósł się z łąki do jego stodoły.

Został przetransportowany śmigłowcem lotniczego pogotowia do szpitala.

W samym Olsztynie poparzona została natomiast kobieta, która próbowała sama gasić pożar trawy w okolicy jej domu przy ulicy Słonecznikowej. Jej oparzenia jednak były lżejsze, została opatrzona przez lekarzy na miejscu.

Mandatem i wizytą w szpitalu zakończyła się bezmyślna „zabawa” mieszkańca Ornety. 38-letni mężczyzna rozpalił ognisko, a gdy od płomieni zajęła się trawa, uciekł.

Po krótkim pościgu mężczyzna został zatrzymany przez policjantów i przyznał się do winy. Ponieważ 38-latek miał lekkie poparzenia nogi został przewieziony do szpitala.

Warmińsko-Mazurska Straż Pożarna ponawia apel o niewypalanie traw, które niszczy glebę i stwarza poważne zagrożenie dla ludzi, zwierząt i zabudowań. Tylko dziś strażacy ugasili w woj. warmińsko-mazurskim 50 pożarów łąk, do ugaszenia mają jeszcze 20.

Eksperci przekonują i ostrzegają przed niebezpieczeństwami grożącymi osobom wzniecającym ogień na otwartej przestrzeni. Joanna Czapla z ministerstwa rolnictwa przypomina, że wypalanie traw jest karane, a dodatkowo rolnikom grozi za nie utrata unijnych dotacji. – To mit, że po wypaleniu gleba staje się żyźniejsza – podkreśla Czapla.

Komendant główny państwowej straży pożarnej Wiesław Leśniakiewicz podkreśla, że co roku w pożarach wywołanych podczas wypalania traw i nieużytków giną ludzie. Ofiarami padają zarówno podpalający, jak i strażacy. W tym roku w tego typu pożarach zginęło już pięć osób. Za wypalanie traw grozi kara nawet do 10 lat więzienia. (go/as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ofiary, wypalanie
Bezmyślne wypalanie traw

Na Warmii i Mazurach ledwo stopniał śnieg, a już zaczęło się wiosenne wypalanie traw. Przez ostatnie 24 godziny strażacy w regionie byli wzywani do takich pożarów...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV