Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kolejne ognisko afrykańskiego pomoru świń na Warmii i Mazurach

Fot. Fotolia.com

Chorobę wykryto w gminie Budry powiecie węgorzewskim. Hodowano tam ponad 2 tysiące świń.

Ognisko afrykańskiego pomoru świń w Budzewie jest 15. odnotowanym na Warmii i Mazurach. To również jedno z większych gospodarstw z trzodą chlewną, bo liczące ponad 2 tysiące świń.

Jak zgodnie podkreślili Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Lekarz Weterynarii oraz specjaliści Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie – nie ma jednego skutecznego sposobu na uniknięcie ogniska ASF w gospodarstwach. Jednak przestrzeganie zasad bioasekuracji, a więc używanie środków, mat i kurtyn dezynfekcyjnych, w znacznym stopniu ogranicza możliwość przedarcia się tego niebezpiecznego wirusa przez nasze ogrodzenie.

Kolejne ognisko wirusa stwierdzono także w gospodarstwie położonym w gminie Jabłonna Lacka, w powiecie sokołowskim na Mazowszu, gdzie utrzymywano 22 świnie. Oba gospodarstwa znajdują się obszarach zagrożonych. Wdrożone zostały tam procedury związane z likwidacją choroby.

To 38. i 39. ognisko ASF, które wykryto w tym roku. Najwięcej zanotowano na Warmii i Mazurach.
Autor: K. Piasecka/PAP/P. Świniarski
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w afrykański pomór świń
ASF w gminie Budry. Stado liczące prawie 2,5 tysiąca świń zostanie zlikwidowane

W gospodarstwie rolnym w gminie Budry wykryto trzydzieste pierwsze ognisko ASF w tym roku w Polsce. W gospodarstwie jest 2428 świń, wszystkie zostaną zabite i zutylizowane...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV