Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kolejne osoby zakażone koronawirusem. W Polsce choruje 51 osób, jedna osoba zmarła

Resort zdrowia potwierdził dwa nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Dotyczą one Poznania. Do tej pory w całym kraju zachorowało 51 osób. Dziś zmarła jedna osoba.

Mamy 2 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. Potwierdzone wyniki dotyczą: 2 osób z województwa wielkopolskiego (Poznań). W sumie mamy 51 przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce, w tym jedna osoba zmarła

– napisał resort w komunikacie.

Dziś odnotowano pierwszy przypadek śmiertelny. To 57-letnia pacjentka, która hospitalizowana była w Poznaniu. Jej stan był ciężki. Cierpiała też na inne schorzenia. Obecnie osoby, u których wykryto tę chorobę, przebywają m.in. w placówkach we Wrocławiu, Warszawie, Ostródzie, Szczecinie, Poznaniu, Krakowie, Łańcucie, Zielonej Górze.

Rząd w związku z zagrożeniem koronawirusem zdecydował o zawieszeniu na 2 tygodnie zajęć w placówkach oświatowych, szkołach wyższych. Odwołane są wszelkie imprezy masowe i zawieszona zostanie działalność instytucji kultury, w tym teatrów, kin i muzeów.

Koronawirus w Europie

W Europie rośnie liczba zachorowań. Według danych WHO już 32 kraje w Europie dotknięte są lokalną transmisją wirusa. Zgodnie z raportem Światowej Organizacji Zdrowia WHO, Polska została uznana jako kraj z występującą lokalną transmisją nowego koronawirusa.

Na świecie – od 31 grudnia 2019 roku do 12 marca 2020 roku – odnotowano 125 tysięcy 518 potwierdzonych przypadków COVID-19, w tym 4617 zgonów. Nie zaleca się podróżowania m.in. do Chin oraz Korei Południowej, Włoch, Iranu, Francji (departament Oise w Regionie Hauts-de-France, region Ile-de France, departament Górna Sabaudia w regionie Owernia-Rodan-Alpy, departament Morbihan w regionie Bretania) oraz Niemiec (Nadrenia Północna-Westfalia, Badenia-Wirtembergia). Niezalecane jest także podróżowanie do Hiszpanii (Wspólnota Madrytu oraz miasta Vitoria, Labastida i La Rioja w Kraju Basków), San Marino i Japonii.
Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r. na targu w Wuhan, stolicy prowincji Hubei.

 

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w chorzy, choroba, uwaga, pilne
Pierwsza śmiertelna ofiara koronawirusa w Polsce. Zmarła 57-letnia kobieta

Nie żyje 57-letnia kobieta, u której w poniedziałek zdiagnozowano SARS-Cov-2. Jej stan od początku był ciężki. Pacjentka przebywała na oddziale zakaźnym Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Józefa...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV