Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kolejne pęknięcia na murach obronnych w Pasłęku. Miasto i wojewoda zapłacą za renowację

Fot. zabytek.pl

Władze Pasłęka podjęły decyzję o przeznaczeniu 200 tysięcy złotych z własnego budżetu na pilną naprawę najbardziej uszkodzonego fragmentu murów obronnych. Umocnienia sypią się od dawna.

W ostatnich dniach pojawiły się kolejne pęknięcia. Tym razem na wysokości baszty Pasłęckiego Ośrodka Kultury. Następne jest już widoczne od strony Bramy Młyńskiej. O konieczności renowacji  zabytku mówi się od dawna. Miasto zabiega o wsparcie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Gotowa jest dokumentacja – specjaliści wyliczyli koszt prac na 12 mln zł.

Mury są tak nadwyrężone, że przy nadmiernych opadach pokazują się kolejne pęknięcia – tłumaczy burmistrz Wiesław Śniecikowski. Miasto musi pilnie naprawić 34-metrowy fragment osuniętego muru przy oratorium. Koszt naprawy to prawie pół miliona złotych. 35 tysięcy złotych przekaże Wojewódzki Konserwator zabytków, a 100 tysięcy obiecał wojewoda warmińsko – mazurski Artur Chojecki, który podkreśla, że cenny zabytek potrzebuje gruntownej naprawy.

To wciąż za mało, ale wojewoda obiecał dalsze wsparcie starań  w ratowaniu zabytku. Pasłęk jest jednym z nielicznych miast w Polsce, które mogą poszczycić się zachowanymi murami obronnymi. Te mają  długość kilometra,  a najstarsza część pochodzi z okresu średniowiecza.  Obiekt jest wyjątkową atrakcją, ale stan techniczny zabytku jest opłakany. Samorząd od lat apeluje o pomoc w  naprawie, bo koszt renowacji przekracza możliwości finansowe miasta.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

00:00 / 00:00

 

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zabytek, Pasłęk, mury
Ogłoszono przetarg na odrestaurowanie XVIII-wiecznej piramidy w Rapie na Mazurach

Mazurskie nadleśnictwo Czerwony Dwór ogłosiło przetarg na przeprowadzenie remontu i konserwacji zabytkowej piramidy. Na ratowanie tej unikatowej budowli przeznaczono milion złotych z Funduszu Leśnego. Piramida w...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV