Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kolejne spory o dworzec główny w Olsztynie. Jedynie parlamentarzyści zgodnie mówią: nowy jest niezbędny

Lokalne stowarzyszenia ponownie odwołały się od decyzji wojewódzkiego konserwatora zabytków, który uznał, że obiekt nie może być wpisany do rejestru zabytków.

Sprawa, po raz kolejny, trafiła do ministerstwa kultury. Może ono ponownie zlecić rozpatrzenie wniosku konserwatorowi lub samodzielnie wydać decyzję w sprawie wpisania dworca do rejestru. Sprawą zajęło się Stowarzyszenie Architektów Polskich, Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków i Forum Rozwoju Olsztyna.

Dlaczego organizacje złożyły odwołanie? Jak mówi Krzysztof Suchowiecki z Forum Rozwoju Olsztyna, ostatnie rozstrzygnięcie konserwatora było niemal kopią poprzedniego uzasadnienia. Stowarzyszenia walczą również o to, żeby obiekt mógł być wpisany do rejestru nie jako zespół architektoniczny, ale wystąpiły o wpis indywidualny.

Co ciekawe, dworzec to jeden budynek, który składa się z trzech brył. Więc rozpatrywanie całości, jako kompleksu lub indywidualnie, nic nie zmieni

– dodaje Batłomiej Skrago z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Ten budynek stanowi wyjątkową wartość. Jest funkcjonalny i umiejętnie łączy węzeł przesiadkowy PKS i PKP. Jeżeli chodzi o wartości architektoniczne, to wyjątkowa jest elewacja, wnętrze i zastosowanie stylu modernistycznego

– mówi Małgorzata Birezowska, prezes Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków na Warmii i Mazurach.

Sprawa dzieli olsztyńskie środowisko, łączy jednak parlamentarzystów z Warmii i Mazur. Pod pismem do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego znalazło się 12 podpisów polityków PiS, PO, PSL i Kukiz’15. Parlamentarzyści przekonują, że nowy dworzec jest w Olsztynie niezbędny.

Dopóki żadna ze stron nie podejmie decyzji, PKP nie dostanie pozwolenia na budowę, a więc nie będzie mogła fizycznie rozpocząć prac na dworcu. Batalia o wpisanie dworca głównego do rejestru zabytków trwa od 2 lat.

Posłuchaj relacji Katarzyny Piaseckiej

 

Dworzec Główny w Olsztynie. Fot. P. Getka

Dworzec Główny w Olsztynie. Fot. P.Getka

Dworzec główny PKP w Olsztynie

Autor: K.Piasecka
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zabytek, video, Dworzec Główny
Studio Radia Olsztyn w Grunwaldzie! Za nami wielka inscenizacja i… EKO Misja

Prawie półtora tysiąca rekonstruktorów uczestniczyło w inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem. Wielka bitwa była również doskonała okazją do kolejnego przystanku EKO Misji Radia Olsztyn. Ponad tysiąc rekonstruktorów historycznych...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV