Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kolejny przypadek odry na Warmii i Mazurach. Pacjentka przebywa w szpitalu w Ostródzie

 Chora pochodzi z Ukrainy, ale mieszka w Dobrym Mieście. 28-latka jest leczona w szpitalu powiatowym w Ostródzie.

Jak stwierdzili lekarze, miała wszystkie klasyczne objawy tej choroby, ale ostatecznie testy mają potwierdzić, czy to kolejny przypadek odry w województwie warmińsko-mazurskim. Sanepid zaszczepił około stu osób, które miały z nią kontakt i mogły się zarazić.

W tym roku na Warmii i Mazurach zachorowało kilkanaście osób. Ogniska odry były w Ostródzie i Olsztynie. Wszystkie przypadki pochodzą z Ukrainy. Pracownicy, którzy przyjeżdżają do Polski nie są kontrolowani pod kontem szczepień. Być może to się zmieni – mówi wojewódzki inspektor sanitarny Janusz Dzisko.

Służby sanitarne postawione są w stan gotowości. Eksperci podkreślają, że najskuteczniejszą metodą ochrony przed odrą są szczepienia ochronne. Dopiero po 1991 roku wprowadzono obowiązkowe dwie dawki szczepionki, co daje wysoką odporność. Osoby urodzone wcześniej, nawet jeśli były zaszczepione jedną dawką, nie są odporne na tę niebezpieczną chorobę.

Posłuchaj relacji Aleksandry Skrago

 

Autor: A. Skrago
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w choroba, Ukraina, Ukrainka
NFZ uruchomił bezpłatną aplikację, która pomaga obniżyć ryzyko zachorowania na nowotwór

Wiek, płeć, waga oraz predyspozycje genetyczne - to tylko niektóre z czynników wpływających na możliwość wystąpienia nowotworu. Chcąc obniżyć ryzyko zachorowania Narodowy Fundusz Zdrowia zachęca do...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV