Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kolejny sezon ratowania elbląskich kasztanowców

Kasztanowce masowo niszczy niewielki motyl szrotówek kasztanowcowiaczek

Jesień jest najlepszą porą na walkę z niszczącym masowo kasztanowce groźnym szkodnikiem – szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem.

W Elbląga akcja ratowania tych drzew prowadzona jest od 14 lat i to z dużym powodzeniem. Obejmuje aleje parkowe oraz pojedyncze okazy rosnące na terenach miejskich, a także kasztanowce zdobiące place przy różnych placówkach i te na osiedlach.

Szrotówek kasztanowcowiaczek to niewielki motyl, który przywędrował do Polski z Bałkanów. Jego larwy żerują na liściach kasztanowców doprowadzając do zamierania drzew. Aby je ratować wiosną pienie drzew owijane są lepiącą się folią, zawieszane są na nich pułapki z ferromonowe lub wykonuje się specjalne szczepienia. Podobno dla kasztanowców najwięcej można zrobić jesienią.

– Najprostszym zabiegiem pod słońcem jest wygrabianie i usuwanie opadniętych liści, a potem palenie ich – tłumaczy Leon Budzisiak, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Elblągu. W walce ze szrotówkiem ludzie mają sprzymierzeńców, są to sikorki, które wyjadają larwy i poczwarki kasztanowcowiaczka.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

 

(mst/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w drzewo, szkodnik, kasztan, kasztanowiec
Odłowili ponad 20 kilogramów żarłocznej ryby

22 kilogramy sumików amerykańskich wyłowili uczestnicy 1. Zawodów Sumowych na jeziorze Długim w Olsztynie. Impreza ta została zorganizowana, by eliminować rybę, która jest szkodnikiem, sztucznie wprowadzonym...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV