Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Komiksy Karola Kalinowskiego

Karol Kalinowski

Gościem ostatniego wydania audycji „Wieczór z kulturą” był Karol „KRL” Kalinowski, pochodzący z Suwałk rysownik i scenarzysta komiksowy na stałe mieszkający w Olsztynie.

Karol Kalinowski zaczynał swoją przygodę od rysowania do pism lokalnych, potem współpracował z zinem „Koks”. Uznanie i popularność przyniosła mu współpraca z magazynem „Produkt”.

Po zamknięciu czasopisma samodzielnie tworzył kolejne projekty. Karol Kalinowski jest jednym z najbardziej oryginalnych i ciekawych artystów komiksowych w Polsce. Na swoim koncie ma autorskie albumy komiksowe jak między innymi „Łauma” czy „Kościsko”.

Komiks „Łauma” przyniósł mu największy rozgłos. Album opowiada o rodzinie, która przeprowadza się na wieś. Mała Dorotka odkrywa, że jej babcia była wiedźmą, a w lesie czają się nie tylko różne strachy, ale także czeka zagadka, od rozwiązania której zależą losy świata. Kalinowski osadził tę akcję w legendach Jaćwingów. Historia jest napisana z myślą o młodszym odbiorcy. Album został uznany najlepszym komiksem 2009 roku przez Polskie Stowarzyszenie Komiksowe.

Natomiast w 2010 roku dostał nagrodę publiczności dla najlepszego komiksu na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi. Na jego podstawie w warszawskim Teatrze Studio wystawiana jest sztuka teatralna dla dzieci pod tytułem „Łauma – bajka zbyt straszna dla dorosłych”.

Po kilku latach przyszedł czas na komiks „Kościsko”, które także zyskało uznanie czytelników i krytyków.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Moniki Szczygło z Karolem Kalinowskim.

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00
00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

Autorka: Monika Szczygło
Redakcja: A.Socha

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w komiks, karol kalinowski
Najnowszy komiks Karola Kalinowskiego już dostępny

Na rynku wydawniczym ukazał się najnowszy komiks pt. „Furkot” autorstwa olsztyńskiego rysownika i scenarzysty Karola Kalinowskiego. Zreimizak, król Trupii, odchodzi nagle we śnie. Jego syn Furkot...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV