Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Komisarz gminy Gietrzwałd złożył zawiadomienie do prokuratury. Sprawa dotyczy księgowości Gminnego Ośrodka Kultury

Gminny Ośrodek Kultury w Gietrzwałdzie, fot. A.Socha

Ustępujący komisarz gminy Gietrzwałd, Radosław Nojman, złożył do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Sprawa dotyczy prowadzenia księgowości w Gminnym Ośrodku Kultury od 2006 roku.

W poniedziałek (07.08) Radosław Nojman, ustępujący komisarz gminy (powołany na to stanowisko po odwołaniu w referendum Marcina Sieczkowskiego) w rozmowie z dziennikarzami podsumował trzy miesiące swojej pracy. Poinformował też, że złożył do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Sprawa dotyczy prowadzenia księgowości w Gminnym Ośrodku Kultury od 2006 roku.

Są to istotne nieprawidłowości dotyczące ubezpieczeń społecznych, szeroko pojętej księgowości i wyliczania urlopów, czyli praw pracowniczych

 

Motywy złożenia zawiadomienia do prokuratury podał też współpracujący z Urzędem Gminy w Gietrzwałdzie mecenas Edward Ośko.

Są podejrzenia, że w ogóle nie prowadzono księgowości w formie papierowej. W pełni robiono to wyłącznie w formie elektronicznej. Można jednak uznać, że błędy powodowały, iż każdy miesiąc rozliczeń można było poprawiać

 

O skomentowanie tych podejrzeń Polskie Radio Olsztyn poprosiło Pawła Jarząbka, który pełnił funkcję szefa Gminnego Ośrodka Kultury w Gietrzwałdzie przez ponad 5 lat od 2011 roku.

W ośrodku wielokrotnie prowadzono kontrole. Co roku placówka była sprawdzana przez komisję rewizyjną z gminy. Ponadto księgowa przygotowywała sprawozdania finansowe, które składała w Urzędzie Gminy, zgodnie z prawem, na ręce skarbników. Ani razu nie usłyszałem żadnej uwagi ze strony komisji i skarbnika, by księgowość była w jakimkolwiek stopniu prowadzona nieprawidłowo

 

Księgowa, której dotyczą te podejrzenia, została zwolniona dyscyplinarnie około 2 miesięcy temu. Według byłego dyrektora ośrodka – niesłusznie.

Zaprzysiężenie nowego wójta gminy Gietrzwałd odbędzie się na specjalnej sesji rady gminy, która została zaplanowana na czwartek (10.08).

Autor: M.Lewiński
Redakcja: A.Socha

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Gietrzwałd, Radosław Nojman
Nowy wójt Gietrzwałdu nie wyklucza zwolnienia dyrektorki szkoły i szefa Gminnego Ośrodka Kultury

Jedne z pierwszych decyzji nowego wójta Jana Kasprowicza będą dotyczyły dyrektorów Zespołu Szkół Szkolno-Przedszkolnego i Gminnego Ośrodka Kultury. Wójt mówił o tym w rozmowie z Polskim...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV