Strona główna Radio Olsztyn
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
IMIENINY: Aleksego, Bogdana, Martyny
EUR: 4.3076 CHF: 3.6816
USD: 3.6828 GBP: 4.8811
Logowanie
 

Komornik, biegły sądowy i Skarb Państwa zapłacą za zlicytowanie działki poniżej wartości

Sąd utrzymał wyrok w sprawie o odszkodowanie za błędy komornika i rzeczoznawcy. Komornik, biegły sądowy i Skarb Państwa muszą solidarnie zapłacić odszkodowanie za nieruchomość zlicytowaną poniżej wartości – zdecydował Sąd Apelacyjny w Białymstoku.

Sąd  utrzymał tym samym wyrok sądu I instancji, który właścicielce działki przyznał 180 tysięcy złotych plus odsetki. Proces cywilny dotyczył licytacji nieruchomości we wsi Rozogi koło Szczytna.

W połowie 2015 r. Sąd Okręgowy w Suwałkach zasądził właścicielce zlicytowanej działki odszkodowanie w wysokości 180 tysięcy złotych oraz odsetki od tej kwoty. Odszkodowanie mają solidarnie zapłacić: komornik, biegły, który wartość działki oszacował oraz Skarb Państwa – Sąd Okręgowy w Olsztynie.

Suwalski sąd uznał, że kobiecie należy się odszkodowanie w wysokości ustalonej przez sąd jako szkodę materialną w procesie karnym, w którym komornik i biegły sądowy zostali prawomocnie skazani za niedopełnienie obowiązków służbowych i poświadczenie nieprawdy w dokumentach.

Chodziło o rażące zaniżenie faktycznej wartości działki w postępowaniu egzekucyjnym. Nieruchomość została bowiem wyceniona na blisko 50 tysięcy złotych i za taką kwotę została sprzedana, przy założeniu, że jest to niezabudowana działka rolna, gdy w rzeczywistości stoją tam m.in. dom i zabudowania gospodarcze.

Zdaniem właścicieli (mąż powódki  zmarł w 2011 roku) było to w sumie warte około miliona zł. Wyrok o odszkodowanie zaskarżył komornik, który chciał oddalenia powództwa, ewentualnie uchylenia wyroku skazującego i zwrotu sprawy do rozpoznania sądowi pierwszej instancji.

Postępowanie w drugiej instancji rozpoczęło się w listopadzie ubiegłego roku. Przez wiele miesięcy było zawieszone, bo sąd apelacyjny czekał na dodatkową opinię biegłego z zakresu szacowania wartości nieruchomości.

Ostatecznie sąd oddalił apelacje i utrzymał w mocy wyrok – poinformowało biuro prasowe Sądu Apelacyjnego w Białymstoku.

Wyrok w niniejszej sprawie ma znaczenie precedensowe, ponieważ wyznaczy on przyszły kierunek orzecznictwa w podobnych sprawach

– uważa pełnomocnik strony powodowej mecenas Lech Obara.

Autor: PAP
Redakcja: BSChromy

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sąd, pieniądze, wyrok
Rozpoczął się proces truciciela środowiska naturalnego. Oskarżony jest były dyrektor zakładu recyklingu akumulatorów

Sławomir W. jest oskarżony o to, że od 1 lipca 2012 do 10 grudnia 2015 roku, jako dyrektor odpowiedzialny za bieżące funkcjonowanie firmy, dopuścił do zanieczyszczenia...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV