Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Koncert muzyki hybrydowej w Mrągowie. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego honorowym patronem imprezy

Projekt Arboretum w Mrągowie

Dziś w amfiteatrze nad jeziorem Czos w Mrągowie – w ramach Projektu Arboretum „Jaćwież, Warmia i Mazury” – odbędzie się koncert muzyki hybrydowej, inspirowany dziedzictwem kulturowym obszarów wiejskich dawnej Rzeczypospolitej.

Podczas koncertu zostanie wykonana rekonstrukcja średniowiecznej pieśni Jaćwingów. Jej słowa zachowały się w przekazie ustnym we wsi Filipów, gdzie zostały spisane w okresie międzywojennym. Pieśń była fragmentem ludowej gawędy o cysterskim mnichu Filipie Boguchwale, który na początku XIII wieku nawracał plemiona Prusów i Jaćwingów.

Na repertuar Projektu Arboretum „Jaćwież, Warmia i Mazury” składają się też multiinstrumentalne aranżacje pieśni tradycyjnych i autorskie kompozycje współczesne. Zamierzeniem artystów jest ukazanie, w nowatorski sposób, niezwykłych klimatów dawnej wsi. Istotą muzyki hybrydowej jest łączenie w jednym utworze różnych, często odmiennych nurtów muzycznych, tak by tworzyły spójną całość.

Pozornie proste ludowe nuty wkomponowane są w hybrydowe aranżacje, sięgające po współczesne środki wyrazu: jazz, etno, rock, poezję śpiewaną, muzykę elektroniczną czy klasyczną. Muzyce towarzyszą opowieści ukazujące życie dawnych mieszkańców północno-wschodniej Polski

– zapowiedzieli twórcy koncertu.

Koncert muzyki hybrydowej rozpocznie się o godzinie 19 w amfiteatrze nad jeziorem Czos. Po koncercie zaplanowano potańcówkę ludową, którą poprowadzi kapela Janusz Prusinowski Kompania. W niedzielę o godzinie 16 na pl. Unii Europejskiej w Mrągowie odbędą się też warsztaty tańca tradycyjnego.

Projekt Arboretum to drugi, po Koncercie Niepodległości, autorski spektakl współtworzony przez kompozytorkę i wokalistkę jazzową Olę Turkiewicz i Jacka „Wiejskiego” Górskiego, który jest producentem, scenarzystą i reżyserem wydarzenia. Oli Turkiewicz (kompozycje, aranżacje, śpiew) na scenie towarzyszyć będą: Justyna Czerwińska (śpiew), aktor Krzysztof Franieczek (narracja) oraz zespół jazzowych i etnicznych instrumentalistów.

To czwarta edycja Projektu Arboretum w Mrągowie. Organizatorami przedsięwzięcia są Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej i Urząd Miasta Mrągowa. Patronat honorowy objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jednym z patronów medialnych jest Polskie Radio Olsztyn.

Autor: PAP
Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w muzyka, Mrągowo, Warmia i Mazury, koncert, czos, arboretum, Jaćwież
Rozpoczęły się Dni i Noce Szczytna. Festiwal dobrej muzyki, rękodzieła i walk rycerskich potrwa do niedzieli

Dzisiaj rozpoczęły się 27. Dni i Noce Szczytna. Do niedzieli miasto odwiedzi tysiące turystów, którzy przyjechali wypoczywać na Warmii i Mazurach. Jest tam także letnie studio...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV