Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Konferencja dla przedsiębiorców w Olsztynie. Właściciele małych i dużych firm rozmawiają o najnowszych rozwiązaniach prawnych

Fot. Przemysław Getka

Przedsiębiorcy z Warmii i Mazur poznają zmiany w prawie. W Olsztynie trwa konferencja „Prawo do przedsiębiorczości – małe firmy, wielkie zmiany”.

Organizują ją Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Jest to pierwsze spotkanie w ogólnopolskim cyklu konferencji dla przedsiębiorców. W planach PiT i PARP jest 20 spotkań w większych miastach całej Polski. W maju i w czerwcu przedsiębiorcy dowiedzą się, jak skorzystać z rozwiązań wprowadzonych przez Konstytucję Biznesu, Pakiet MŚP, Mały ZUS, ustawę o zarządzie sukcesyjnym i wiele innych zmian dla firm, które weszły w życie w ostatnim czasie.

To już druga edycja cyklu konferencji dla przedsiębiorców „Prawo do przedsiębiorczości – małe firmy, wielkie zmiany”. Spotkania mają być dla przedsiębiorców okazją do tego, by dowiedzieć się, jakie gwarancje daje im Konstytucja Biznesu, czy jakie uprawnienia przysługują im podczas kontroli. Osoby zamierzające założyć firmę usłyszą natomiast, z jakich ulg i uprawnień mogą skorzystać, a drobni przedsiębiorcy poznają zasady korzystania z Małego ZUS-u.

Podczas spotkań zostaną przybliżone podstawy korzystania z Punktu Informacji Przedsiębiorcy oraz internetowej wersji CEiDG. Przedsiębiorcy dowiedzą się, jak mogą sprawdzić wiarygodność płatniczą kontrahenta czy przyspieszyć załatwienie swojej sprawy w urzędzie. W trakcie konferencji omówione zostaną też praktyczne ułatwienia w Pakiecie MŚP, korzyści płynące ze skrócenia okresu przechowywania i elektronizacji akt pracowniczych oraz kwestie sukcesji w firmach jednoosobowych. Krok po kroku przedstawione będą zasady funkcjonowania Pracowniczych Planów Kapitałowych.

– Konferencja jest odpowiedzią na pytania, które pojawiły się po wprowadzeniu nowych regulacji – podkreśla minister przedsiębiorczości i technologii, Jadwiga Emilewicz.

00:00 / 00:00

Zmiany w prawie dotyczące przedsiębiorców są tematem wtorkowych Bliższych Spotkań Radia Olsztyn. Audycję z Hotelu Omega prowadzą Izabela Malewska i Maciej Świniarski.

Fot. Przemysław Getka

Mateusz Marciniak z Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii mówił o Konstytucji Biznesu.

Posłuchaj rozmowy

Fot. Przemysław Getka

Małgorzata Oleszczuk, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości opowiadała o zasadach założenia własnej firmy, dofinansowaniach i przekazywaniu firm.

Posłuchaj rozmowy

W ubiegłym roku w 80 spotkaniach uczestniczyło prawie 6 tysięcy przedsiębiorców. Partnerami strategicznymi tegorocznego cyklu są Bank Gospodarstwa Krajowego i PKO Bank Polski. Patronat medialny nad akcją objęło Polskie Radio. W akcję zaangażowały się również: Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Ministerstwo Finansów, Krajowa Administracja Skarbowa, Urząd Zamówień Publicznych, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Polski Fundusz Rozwoju, Agencja Rozwoju Przemysłu. Szczegółowy harmonogram spotkań oraz informacje na temat konferencji i zmian dla firm można znaleźć na stronie: www.prawodoprzedsiebiorczosci.parp.gov.pl. Na stronie jest też formularz zgłoszeniowy, który trzeba wypełnić, żeby wziąć udział w konferencji w dogodnym dla siebie terminie i miejscu.

Redakcja: K. Ośko/D. Kucharzewska/A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV