Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Konie – wyjątkowe zwierzęta

Fot. M. Szczygło

Historia konia rozpoczęła się wiele milionów lat przed rozwojem najstarszych cywilizacji. Koń od lat także służył człowiekowi.

Był wykorzystywany do pracy na roli, ciągnięcia wozów i do jazdy wierzchem. Człowiek przez długi czas traktował konia jako niezawodny środek transportu. Te wyjątkowe zwierzęta pomagały w trakcie działań wojennych. Konie transportowały broń, czy artylerię, albo służyły oficerom jako wierzchowce. W takich wojennych okolicznościach towarzyszył im strach, musiały dostosować się do warunków, zmagać z głodem czy ranami. Wiele z nich było siłą zabieranych od  właścicieli.

Dziś konie mają nieco spokojniejsze życie. Choć często słyszymy o złym traktowaniu tych mądrych i dostojnych zwierząt, o targach, w czasie których są bestialsko traktowane, o ich głodzeniu. My w audycji „Cztery łapy” odwiedzimy miejsce, w którym konie są szczęśliwe, czyli Stajnię Roma Moniki Romanowskiej w Kalisie nieopodal Jezioran.

Posłuchaj audycji

00:00 / 00:00

 

ADOPCIAKI

Dziś polecamy Państwa uwadze konie będące pod opieka Fundacji „Centaurus’, która od ponad 12 lat zajmuje się ratowaniem i rehabilitacją koni. Są właścicielami ponad 1000 koni, z czego ponad 250 zdrowych koni przebywa obecnie pod opieką rodzin adopcyjnych na terenie kraju oraz poza jego granicami.

Adopcja jest nieodpłatna. Po stronie adoptującego leży transport, opieka weterynaryjna i kowalska. Koń nie może być w żaden sposób zbyty, użytkowany zarobkowo, użytkowany przez osoby postronne (również nieodpłatnie) lub użyty do reprodukcji. Pomiędzy fundacją, a rodziną adopcyjną podpisywana jest umowa zabezpieczająca obydwie strony, a przede wszystkim prawa samego konia, który jest tu priorytetem. Wymagany jest boks lub przystosowana wiata, bezpieczne wybiegi, towarzystwo innego konia oraz kochający opiekunowie.

Autor: M. Szczygło
Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Stracił oko przez starszego brata. Agresywny mężczyzna trafił do aresztu

Policjanci ze Szczytna zatrzymali mężczyznę podejrzanego o okaleczenie brata. Jak ustalili funkcjonariusze dwóch braci pobiło się podczas awantury domowej we wsi w gminie Świętajno. W trakcie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV