Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Koniec papierowych zwolnień lekarskich. Za 3 miesiące obowiązkowe będą elektroniczne zaświadczenia

Fot. Archiwum RO

Wprowadzenie 1 lipca elektronicznych zaświadczeń będzie dyscyplinujące i może zmniejszyć liczbę wystawianych zwolnień lekarskich – powiedziała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska podkreśliła, że wprowadzenie od 1 lipca e-zwolnień uporządkuje system.

Z punktu widzenia odpowiedzialności za zarządzanie Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, w tym funduszem chorobowym, widzimy potrzebę, aby dostęp do informacji o zwolnieniu był od momentu jego wystawienia, a nie po 7 dniach – jak to niejednokrotnie jest dziś. Dostęp online do zwolnień będzie działać prewencyjnie w zakresie możliwych nadużyć

– przekonywała prezes ZUS.

Przypomniała, że w ubiegłym roku wydatki z funduszu chorobowego wyniosły około 22 mld zł.

W tym w granicach 10-11 mld zł przeznaczono na zasiłki chorobowe. Około 6 mld zł pochłonęły wynagrodzenia chorobowe wypłacane przez pracodawców. Odnotowujemy tutaj wzrost wydatków od 2009 r.

– podkreśliła.

Dodała, że około 90 proc. zwolnień jest wystawianych do 30 dni.

Zdaniem szefowej ZUS, wprowadzenie elektronicznych zaświadczeń będzie „dyscyplinujące” i może zmniejszyć liczbę wystawianych zwolnień lekarskich. – Ale należy poczekać na dane w tej sprawie co najmniej do połowy lipca. Na pewno jednak dojdzie do pewnej optymalizacji – podkreśliła.

Jak zaznaczyła, pracodawcy popierają wprowadzenie e-zwolnień. – Mówią, że tego instrumentu im brakuje, aby mieli pełną informację o wydaniu zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy – mówiła.

Prezes ZUS zwróciła uwagę, że Zakład stara się rozwiązać wszystkie wątpliwości związane z wystawianiem e-zwolnień.

Zawarliśmy ponad 160 porozumień z placówkami ochrony zdrowia publicznymi i niepublicznymi. Szkolimy lekarzy, zakładamy im profile na Platformie Usług Elektronicznych, niezbędne do wystawienia zwolnienia

– powiedziała.

Jak podkreśliła, ZUS współpracuje z producentami aplikacji gabinetowych dla lekarzy, by funkcjonalność e-ZLA była jak najszybciej dostępna w tych aplikacjach.

Papierowe zwolnienia lekarskie przejdą do historii 1 lipca 2018 r. Zgodnie z prawem od tego dnia lekarze będą wystawiali zwolnienia wyłącznie elektronicznie. Od 1 stycznia 2016 r. możliwe jest wystawianie zwolnień w obu formach.

 

Autor: Paweł Żebrowski (PAP)
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ZUS, zwolnienia lekarskie, e-zwolnienia
ZUS prześwietla zwolnienia lekarskie. W ubiegłym roku chorobę symulowało ponad tysiąc osób

W ubiegłym roku w Olsztynie i Elblągu Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził kontrole zwolnień lekarskich. Prawo do zasiłku chorobowego straciło łącznie 1076 osób. ZUS sprawdzał czy chorzy...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV