Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 7 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Koniec z marnowaniem żywności w sklepach. Za jej wyrzucanie grożą kary. „Najczęściej marnowane są chleb, warzywa, nabiał i wędliny”

Od 1 marca obowiązuje ustawa przeciwdziałająca marnowaniu żywności. Zgodnie z nowymi przepisami właściciele sklepów sieciowych mają obowiązek zawrzeć umowy z organizacjami pozarządowymi, zajmującymi się przekazywaniem żywności.

Z kolei ci, którzy będą wyrzucali jedzenie zamiast oddawać je organizacjom pożytku publicznego, zapłacą kary. Jeśli sklep mimo podpisanej umowy wyrzuci taką żywność, będzie musiał zapłacić karę na rzecz organizacji. Jej wysokość to 10 groszy za każdy kilogram zmarnowanego jedzenia.

Gdyby sklep nie zawarł umowy z żadną organizacją, zapłaci 5 tysięcy złotych kary oraz dodatkowo 10 groszy za każdy kilogram, a pieniądze trafią na konto miejscowo wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Nad tym, czy sklepy wywiązują się z nowego obowiązku, czuwać będą inspektorzy ochrony środowiska.

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej

 

Autor: D.Grzymska
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w jedzenie, żywność, organizacje, sklep, kara
Żywność pod lupą sanepidu. W tym roku przebadane zostanie kilkadziesiąt tysięcy próbek

W 2020 przebadanych zostanie ok. 80 tys. próbek żywności. W planach są m.in. dodatkowe badania kasz, płatków i mąki, związane z doniesieniami o obecności glifosatu w...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV