Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 7 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Biuro Podróży Radia Olsztyn w gminie Dywity

Radio Olsztyn odwiedziła podolsztyńskie Dywity. Agnieszka Lipczyńska rozmawiała z mieszkańcami gmin. Jak zwykle „Łowisko” otwarło studio dla dywickich talentów.

Dywity (dawniej niem. Diwitten) – wieś w powiecie olsztyńskim, w gminie Dywity. Liczy ok. 3 tys. mieszkańców.

Wieś wzmiankowana w 1354, lokowana w 1366. Nazwa pochodzi od pruskiego słowa z języka plemienia Warmów – Dywitzen, co oznacza „Góra Boga”. Dywity znacznie ucierpiały w czasie wojen w XV i XVI w i od związanych z nimi klęsk głodu. W 1770 r. wieś liczyła 45 włók ziemi. W 1772 r. wieś zamieszkiwała wyłącznie ludność polska wyznania katolickiego. Do połowy XIX w. głoszono tu kazania wyłącznie w języku polskim. W dniu 10 września 1863 r. w dywickim zajeździe zatrzymał się Wojciech Kętrzyński, konwojujący transport broni dla wojsk powstania styczniowego. W Dywitach urodził się Franciszek Kwas (1871-1948), działacz warmiński, pisarz ludowy i kolekcjoner folkloru.

W 1913 r. na terenie Dywit o powierzchni 111 hektarów utworzono „stację balonów wojskowych”. Powstała hala na dwa sterowce o wymiarach 200 m długości, 44 m szerokości i 34 m wysokości. Dowódcą jednego z zeppelinów korzystających w 1915 r. z hali był Ernst Lehmann, znany później jako kapitan sterowca pasażerskiego „Hindenburg”.

Radio Olsztyn odwiedziło też Ługwałd, w którym odbył się konkurs „O garniec Kłobuka”. Głównym tematem były warmińskie potrawy, a do bitwy stanęły, jak co roku sołectwa z gminy Dywity. (kwiat/as)

Zdjęcia Aleksandra Stańco.

Posłuchaj rozmów Agnieszki Lipczyńskiej:

Więcej w Slider, Dywity, Biuro Podróży, Ługwałd
Drugi dzień zawodów Senior Games

Przed nami drugi dzień drugiej edycji Warmia Mazury Senior Games. W tej imprezie sportowej startuje ponad tysiąc zawodników powyżej 40. roku życia z 14 krajów, rywalizując...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV