Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Konserwator zabytków rozdzielił dotacje na remonty i renowacje. Pieniądze trafią m.in. do Frobmorka, Bęsi i Sztynortu

Wojewódzki konserwator zabytków w Olsztynie rozdzielił pół miliona złotych dotacji dla urzędów i instytucji zarządzających obiektami zabytkowymi na ich remonty i renowacje.

Rzecznik prasowy wojewódzkiego urzędu ochrony zabytków w Olsztynie Bartłomiej Skrago poinformował, że dotacje w takiej wysokości przyznawane są od wielu lat. W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, lwia część dotacji trafi do obiektów sakralnych. Wsparcie otrzymały zarówno obiekty, które dopiero będą remontowane jak i te, które są remontowane od wielu lat i dotacja zasili kolejny etap robót.

Najwyższą dotację w wysokości 50 tysięcy złotych otrzymała Archidiecezja Warmińska na konserwację dziewięciu okien w prezbiterium katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Fromborku. Zbudowana w XIV w. fromborska katedra jest wpisana na listę pomników historii. Świątynię, w której pochowany jest Mikołaj Kopernik odwiedzają co roku tysiące turystów z Polski i świata.

Wsparcie finansowe otrzymały zarówno parafie katolickie, greckokatolickie jak i ewangelicko-augsburskie z regionu.

Z obiektów świeckich najwyższą dotację, w wysokości 50 tysięcy złotych, otrzymała gmina Kolno na remont dachu wiatraka w Bęsi. 20 tysięcy złotych otrzymała fundacja opiekująca się pałacem w Sztynorcie, która dotację przeznaczy na ratowanie drewnianych polichromii. Właściciel leśniczówki w miejscowości Duży Kamień dostał 10 tysięcy złotych na konserwację stolarki okiennej i deskowaniu elewacji wschodniej i zachodniej budynku zabytkowej leśniczówki.

Autor: PAP
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Frombork, pieniądze, Sztynort, dotacja, konserwator zabytków
Posłanka Iwona Arent o raporcie w sprawie Amber Gold: Instytucje państwa zawiodły i tysiące ludzi zostało oszukanych

Przewodnicząca sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold Małgorzata Wassermann przedstawiła główne punkty projektu raportu końcowego z jej prac. Dokument liczy blisko 700 stron. Jak podkreśla zasiadająca...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV