Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kontrowersyjna ankieta w szczycieńskich szkołach podstawowych. Kwestionariusz zawierał m.in. pytania o seks

Fot. fotolia

Warmińsko-mazurskie kuratorium oświaty sprawdza, czy w szkołach podstawowych w Szczytnie doszło do nadużyć przy prowadzeniu ankiet diagnozujących problemy społeczne.

Obok pytań dotyczących używek, przemocy i innych niebezpiecznych zachowań pojawiły się wątki dotyczące seksualności dzieci i młodzieży. W tym m.in. pytania o najlepszy wiek i powody rozpoczęcia współżycia. Ankiety miały rozwiązywać dzieci z klas 4-8, a wyniki miały być porównane z krajowymi badaniami Europejskiego Program Badań Szkolnych nad Używaniem Alkoholu i Narkotyków.

Ankiety przygotowane przez zewnętrzną firmę trafiły do szkół w Szczytnie za pośrednictwem Urzędu Miasta. Naczelnik wydziału oświaty Robert Dobroński przyznaje, że taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. Kiedy zorientowano się, jak wygląda treść kwestionariuszy wycofano je ze szkół, przeprowadzono pogadanki z uczniami i zorganizowano zebrania z rodzicami, podczas których wyjaśniono sprawę.

To jednak jej nie zamyka. Małgorzata Hochleitner z warmińsko-mazurskiego kuratorium oświaty informuje, że w szczycieńskich podstawówkach wszczęto kontrole. Sprawdzanych jest kilka wątków, które pokażą czy zostało złamane prawo oświatowe. Sprawdzane jest też to czy rodzice wiedzieli o tym w jakim badaniu udział biorą ich dzieci.

Ankiety miało rozwiązać prawie półtora tysiąca uczniów szczycieńskich szkół. Zanim wydział oświaty Urzędu Miasta wstrzymał je, kwestionariusze wypełniło 100 dzieci.

Posłuchaj relacji Kingi Grabowskiej

00:00 / 00:00

 

Autor: K. Grabowska
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w uczniowie, szkoła podstawowa, ankieta, seks, kwestionariusz, seksualność
Bohaterska postawa trojga uczniów z Olsztyna. „Wykonali swoje zadanie na piątkę z plusem”

Nie każdy bohater nosi pelerynę. Nastolatkowie Natalia Skisiała, Julia Tomaszewicz i Bartłomiej Zalewski w czerwcu pomogli starszej kobiecie, która wycieńczona, z rozbitą głową leżała na ziemi...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV