Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kontrowersyjne upamiętnienie żydowskiego fotografa

Dwie tabliczki w języku niemieckim i z gwiazdą Dawida umieszczono na chodniku przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie w Olsztynie nielegalnie.

Dwie tabliczki w języku niemieckim i z gwiazdą Dawida umieszczono na ulicy Marii Skłodowskiej-Curie nielegalnie. Fot. D. Wojciechowski

Tabliczki miały przypominać o słynnym olsztyńskim fotografie Salomonie Pfeifelu i jego żonie. Pomysłodawcą takiego upamiętnienia fotografa jest jego wnuk Günter Andres.

– To właśnie przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie znajdowało się atelier Pfeifela – wyjaśnia Rafał Bętkowski, wiceprezes stowarzyszenia Święta Warmia.

00:00 / 00:00

Tabliczki miały one przypominać o słynnym olsztyńskim fotografie Salomonie Pfeifelu i jego żonie. Fot. D. Wojciechowski

Dyrektorka Wydziału Kultury i Ochrony Zabytków Urzędu Miasta w Olsztynie Gabriela Konarzewska uważa, że każda inicjatywa upamiętniająca dawnych mieszkańców Olsztyna jest cenna. Jednak ingerencja w przestrzeń publiczną wymaga uzyskania odpowiednich zgód i opinii choćby Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

00:00 / 00:00

Rzeczniczka Urzędu Miasta Marta Bartoszewicz powiedziała radiu Olsztyn, że tabliczki zostały zamontowane nielegalnie, jednak w tej sprawie nie podjęto jeszcze żadnych decyzji. Ostatecznie problem rozwiązał się sam, bo pamiątkowe płytki… zniknęły.

 

(dwoj/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV