Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Koordynują szkolenia żołnierzy NATO. Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód w Elblągu świętuje urodziny

Fot. M. Stankiewicz

Stacjonujące w Elblągu Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód od roku jest samodzielną i pełnoprawną jednostką wojsk Sojuszu Północno-Atlantyckiego.

Świętowała ona dziś pierwszą rocznicę przyznania certyfikatu, który potwierdził jej pełną gotowość. Przez ten czas Dowództwo Dywizji brało udział w licznych treningach sztabowych oraz w wielu ćwiczeniach takich jak: Saber Strike 18, Dragon 19 i ostatnio Arcade Fusion przeprowadzone w Wielkiej Brytanii. To wymaga świetnego współdziałania – tłumaczy rzecznik dywizji major Dariusz Guzenda.

00:00 / 00:00

To dlatego przez cały rok do Elbląga przyjeżdżali urzędnicy i żołnierze najwyższych szczebli – od ambasadorów po dowódców narodowych armii i struktur NATO, którzy zapoznawali się z działaniem jednostki.

00:00 / 00:00

A w maju przyszłego roku elbląskie Dowództwo czeka duże wyzwanie. Weźmie ono udział w ćwiczeniu Defender Europe 20. To połączone ćwiczenie zaangażuje 37 tysięcy żołnierzy z różnych państw. 20 tysięcy żołnierzy wyśle Armia Stanów Zjednoczonych Ameryki co sprawi, że będzie to największe amerykańskie ćwiczenie w Europie od 25 lat.

Fot. M. Stankiewicz

Fot. M. Stankiewicz

Fot. M. Stankiewicz

 

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy/A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojsko, armia, nato
Komandoski z Warmii i Mazur w pierwszej trójce kultowych zawodów w Lublińcu

Sukces warmińsko-mazurskich terytorialsów w Lublińcu w województwie śląskim. W 6. Maratonie Komandosa, jednej z kultowych imprez ekstremalnych, wśród pań w swoich kategoriach na podium znalazły się:...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV